„Maryjo, uświęcaj tę diecezję”. Bydgoszcz pożegnała ikonę Matki Bożej
fot. Anna Kopeć
Po siedmiu miesiącach wędrówki z parafii do parafii kopia ikony jasnorgóskiej opuściła diecezję bydgoską. W Bazylice Świętego Wincentego á Paulo żegnały ją tysiące osób.
Inne z kategorii
Noc Walki o Boże Błogosławieństwo dla Polski w Dolinie Śmierci [ZAPOWIEDŹ]
Co dalej z Medjugorje? Czy tego oczekiwali wierni? [WIDEO]
Było to już drugie nawiedzenie kopii jasnorgórskiej ikony w naszym mieście – powtórne po 40 latach.
Arcybiskup Jan Romeo Pawłowski z Rzymu nie miał wątpliwości, że Jasna Góra zawsze była dla Polaków miejscem szczególnym. – Jak mówił św. Jan Paweł II, Polacy wszystkie ważne, rozstrzygające momenty swojego życia przyzwyczaili się wiązać z tym miejscem, ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę, aby mówić o tym Matce. Bo tutaj, w domu Matki, „zawsze byliśmy wolni” – podkreślił w homilii.
fot. Anna Kopeć
Znakiem duchowej wolności była także pierwsza peregrynacja kopii ikony jasnogórskiej, zorganizowana w związku z obchodami 1000-lecia chrztu Polski.
– W 1957 roku, za świętym nachnieniem kard. Stefana Wyszyńskiego, postanowiono zaprosić Maryję na szczególną pielgrzymkę. I poszła – ruszyła na polskie drogi i bezdroża, docierała wszędzie, a najbardziej do ludzkich serc – przypomniał w czasie homili abp Jan Romeo Pawłowski. – Ta pierwsza peregrynacja była ogromnym wydarzeniem. Zatrzęsła sumieniami, zatrzęsła także samym komunizmem i jego sługusami – mówił.
fot. Anna Kopeć
Maryja w swoim wizerunku obeszła wówczas całą Polskę. I ruszyła w drogę ponownie.
– Dobrze sie stało, że rozpoczęto to drugie nawiedzenie. Nie żeby Maryja zapomniała o swoich dzieciach, ale właśnie dlatego, że coraz częściej jej dzieci zapominają o niej, o tym, by słuchać jej syna, Jezusa – podkreślił abp Pawłowski.
Mówił także, że Królowa Polski z wizerunku jasnogórskiej spogląda zarówno na tych, którzy przychodzą do Niej, jak i na tych, którzy się od niej odwracają. Dziękował za przemiany dokonywane w sercach, i prosił: „Uświęcaj tę diecezję i całą Polskę świętością kapłanów i wiernych”.
Podkreślił, że potrzeba zarówno świętych kapłanów, jak i świętych rodzin. –Jutro tego kraju i działającego w nim Kościoła idzie poprzez rodzinę – mówił. Nawiązał także do wartości patriotycznych. – Polska zawsze chciała być biało-czerwona. Tęcza u nas pojawia się po burzy, i przypomina Boga Stwórcę, który stworzył mężczyznę i niewiastę – mówił, nawiązując do ruchów LGBT. Przypomniał też o prawie do życia nienarodzonych.
Po Komunii głos zabrali również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który upomniał się o prawdę w życiu społecznym, oraz, w imieniu generała zakonu paulinów, o. Mariusz Taburski.
fot. Anna Kopeć
Peregrynacja rozpoczęła się 1 września 2018 roku w parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników. Wizerunek przez dobę był w każdej parafii diecezji bydgoskiej. Towarzyszyli mu ojcowie paulini, prowadzący w poszczególnych kościołach apele jasnogórskie.
– Nawiedzenie kopii tego obrazu stało się szczególną chwilą wejścia Boga w historię naszego życia – mówił biskup Jan Tyrawa. Dziękował wszystkim zaangażowanym w peregrynację. – Tak liczne uczestnictwo w nawiedzeniu okazało się szczególnym wyznaniem wiary. Jedynym motywem uczestnictwa stała się potrzeba serca, potrzeba refleksji, która najczęściej prowadziła do kratek konfesjonału – mówił.
fot. Anna Kopeć
Na zakończenie uroczystości zawierzył diecezję Matce Bożej. – Jesteśmy świadomi naszych słabości i wad, niech zatem ten akt zawierzenia, będzie oddaniem się Tobie, abyś nas nigdy nie opuściła – mówił ks. biskup Tyrawa.
Kopia ikony będzie dalej wędrować po Polsce – 18 maja rozpocznie się jej peregrynacja w archidiecezji poznańskiej.
fot. Anna Kopeć