Religia 31 mar 2019 | Redaktor
„Oto ja”. Droga krzyżowa ulicami miasta [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

„Panie Jezu, ucz nas świętości” – to wezwanie powtarzało się przy stacjach drogi krzyżowej ulicami miasta. W przygotowanym przez młodych plenerowym nabożeństwie uczestniczyły tłumy.  

Uczestnicy wyruszyli z placu przed katedrą w sobotę (30 marca) wieczorem.

fot. bw

W nabożeństwo z elementami inscenizacji ponownie zaangażowali się młodzi ludzie ze wspólnot z Bydgoszczy i okolic – to oni byli autorami scenariusza i odtwórcami ról.

Tytuł drogi krzyżowej nawiązywał do słów Maryi podczas zwiastowania: „Oto ja, służebnica Pańska”. – Ja też mogę być świętym – tłumaczy Iwona Pozorska z Diecezjalnego Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”. – Każdy z nas jest zaproszony, żeby podjąć to wezwanie.

To właśnie postaci świętych były inspiracją dla twórców.

fot. Anna Kopeć

Rozważanie każdej ze stacji rozpoczynało się nagraniem-dialogiem dotyczącym świętego lub błogosławionego, m.in. bł. Bartłomieja Longo, nawróconego satanisty, i Józefa Sancheza del Rio, 15-letniego męczennika. XII stacji patronował św. Jan Paweł II. „Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych i szpitali. Niech on tam pozostanie! (...) Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka (...)” – zabrzmiały z głośników jego słowa.

fot. Anna Kopeć

Święci znani i nieznani pojawili się także podczas finałowego przedstawienia na stopniach Bazyliki św. Wincentego à Paulo.  

fot. Anna Kopeć

Droga krzyżowa zakończyła się w kościele adoracją Najświętszego Sakramentu.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor