Religia 14 wrz 2020 | mk
Różaniec na szaniec. Cykliczna modlitwa na Starym Rynku [ZDJĘCIA]

Modlitwa odbyła się w niedzielę (13 września)/fot. Anna Kopeć

O odnowę moralną Polaków i w intencji dzieci poczętych, a zagrożonych aborcją, modlą się uczestnicy różańca na Starym Rynku. Wydarzenie odbyło się tradycyjnie w 13. dzień miesiąca.

„Różaniec na szaniec” to inicjatywa krakowskiego Stowarzyszenia Księdza Piotra Skargi. Publiczna modlitwa o odnowę moralną narodu odbywa się w różnych terminach w kilkunastu polskich miastach. W Bydgoszczy termin zawsze jest ten sam: 13. dzień miesiąca, 17.00.

Termin ten „utarł się” od czasu obchodów setnej rocznicy objawień fatimskich. Objawienia z 1917 roku miały miejsca w trzynaste dni miesiące. – Podczas objawień Matka Boża prosiła [właśnie] o modlitwę różańcową – wyjaśnia koordynator wydarzenia, Norbert Wnęk.

fot. Anna Kopeć

W naszym mieście różaniec organizuje Fundacja Pro „Prawo do życia”, dlatego uczestnicy modlą się szczególnie w intencji dzieci poczętych, a zagrożonych aborcją.

Zawsze odmawiają te same tajemnice różańca – bolesne, dotyczące męki Jezusa. – Aborcja to morderstwo nienarodzonego dziecka. Modlitwa ma być m.in. zadośćuczynieniem za ten grzech – tłumaczą organizatorzy.

fot. Anna Kopeć

mk Autor