Religia 31 maj 2020 | Redaktor
Święcenia kapłańskie ks. Piotra Książkiewicza [GALERIA]

fot. Anna Kopeć

Niedziela Zesłania Ducha Świętego to szczególny dzień nie tylko dla kościoła ale i dla jego nowego duszpasterza Piotra Książkiewicza. Dziś ksiądz Piotr odprawił swoją mszę prymicyjną w parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Bydgoszczy. Dzień wcześniej otrzymał święcenia z rąk ks. Bp Jana Tyrawy.

Ksiądz Piotr Książkiewicz w sobotę przyjął święcenia kapłańskie stając się neoprezbiterem. W rozmowie z naszą redakcją tak mówił o tej ważnej chwili: 

Święcenia przede wszystkim są dla mnie wielkim darem, który otrzymuję od Pana Boga. Tak naprawdę to On sobie wybiera kapłanów. Święcenia są dla mnie też potwierdzeniem wielkiej Miłości Pana Boga względem mnie, że Pan Bóg wybrał dla mnie właśnie taką drogę do świętości. To, że właśnie przez kapłaństwo mam realizować swoją drogę do świętości, żeby stać się człowiekiem świętym, żebym mógł dostać się do nieba i rzeczywiście oglądać Chwałę Pana Boga.

Dla naszej diecezji jest to również wielki dar. Dlatego też pamiętajmy o modlitwie za tego młodego kapłana, aby jego posługa przynosiła jak najwięcej owoców.

Działalność kapłańska dla neoprezbitera rozpocznie się już następnego dnia, czyli w niedzielę 31 maja. W parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy o godzinie 14:00 odbędzie się msza prymicyjna sprawowana przez księdza Piotra. 

Zawołaniem prymicyjnym nowo wyświęconego kapłana jest cytat z Ewangelii według świętego Jana: „Nie wyście Mnie wybrali, ale to ja was wybrałem”. Tak ksiądz Piotr wyjaśnia jego wybór:

Ono się zrodziło w czasie dnia skupienia w seminarium, bodajże na trzecim roku. Byliśmy na wyjeździe w Niepokalanowie u św. Maksymiliana Kolbego i właśnie tam mi ten cytat przyszedł bardzo mocno do głowy i serca. Wtedy mocno mnie utwierdził w powołaniu. Rozmyślałem nad nim dosyć długo. Stwierdziłem, że to jest cytat, który chciałbym mieć na obrazku prymicyjnym.

Święcenia kapłańskie to wyjątkowa uroczystość. Jest to ceremonia która składa się z wielu elementów symbolicznych. Kulminacyjnym momentem ceremonii jest namaszczenie rąk młodego księdza oraz nałożenie mu stuły i ornatu jako symboli kapłaństwa. 

Przedstawiamy galerię zdjęć z tych podniosłych chwil i życzymy księdzu Piotrowi wielu łask Bożych i wytrwałości w drodze ku świętości. 

 

Monika Kowalska - Katolicka Bydgoszcz

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor