Religia 2 lis 2019 | Redaktor
Wszystkich Świętych na cmentarzu na Bielawkach [FOTORELACJA]

fot. Anna Kopeć

W uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny (1 i 2 listopada) tradycyjnie zapalamy znicze i modlimy się przy grobach bliskich nam zmarłych. Tak piątkowa uroczystość przebiegała na cmentarzu parafii św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy.

W kaplicy cmentarnej na Bielawkach od godz. 9.00 do 15.00 prowadzone były modlitwy za zmarłych, o 15.00 wyruszyła procesja. Można było także składać karty z imionami zmarłych polecanych w „wypominkach”.

fot. Anna Kopeć

Proboszcz parafii św. Wincentego à Paulo przypomina, że wierni, którzy odwiedzą cmentarz i pomodlą się za zmarłych, zyskują odpust dla dusz w czyśćcu cierpiących. Odpust ten od 1 do 8 listopada jest odpustem zupełnym, a w pozostałych dniach roku - odpustem cząstkowym.

W tym właśnie okresie odpust zupełny można zyskać dla jednej duszy w czyśćcu cierpiącej jeden raz na dzień, spełniając, poza modlitwą na cmentarzu, także zwykłe warunki. Są nimi: stan łaski uświęcającej, Komunia św. oraz modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Do zyskaniu odpustu zupełnego wymagane jest także wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego.

fot. Anna Kopeć

Na wybranych bydgoskich cmentarzach od kilku dni trwa także organizowana przez TMMB kwesta na renowację zabytkowych nagrobków. Więcej czytaj tutaj.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor