Religia 29 lip 2019 | Redaktor

Mszą św. w kościele Świętej Trójcy pod przewodnictwem ks. doktora Bronisława Kaczmarka zakończyła się peregrynacja relikwii krakowskiej pielęgniarki, bł. Hanny Chrzanowskiej, w diecezji bydgoskiej.

Peregrynacja trwała od 27 maja do 28 lipca. Relikwie nawiedziły m.in. szpitale, hospicja, domy pomocy społecznej, parafie organizujące posługę duszpasterską w placówkach służby zdrowia oraz kilka wspólnot zakonnych. Chorzy za wstawiennictwem błogłoslawionej zawierzali Bogu swoje sprawy.

Msza święta na zakończenie peregrynacji odbyła się 28 lipca w kościele pw. Świętej Trójcy. Homilię wygłosił diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia ks. dr Szymon Gołata.

   

fot. pf

W uroczystościach z okazji rozpoczęcia i zakończenia peregrynacji uczestniczyły oficjalne delegacje wraz z pocztem sztandarowym Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. 

Do diecezji bydgoskiej relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej zostały przekazane podczas  tegorocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Zdrowia na Jasną Górę.

Hanna Chrzanowska urodziła się 7 października 1902 roku w Warszawie. Swoje życie poświęciła kształceniu pielęgniarek i opiece nad chorymi, stała się również prekursorką opieki domowej. Ściśle współpracowała z ówczesnym biskupem krakowskim Karolem Wojtyłą, organizując profesjonalną pomoc chorym w ich domach w ramach tzw. pielęgniarstwa parafialnego. Chrzanowska pełniła funkcję wiceprzewodniczącej oraz członkini Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Zawodowych. Zmarła 29 kwietnia w 1973 roku po długiej chorobie. W ubiegłym roku – 28 kwietnia – została ogłoszona błogosławioną Kościoła katolickiego. Po beatyfikacji rozpoczęła się peregrynacja jej relikwii po szpitalach w całej Polsce.

źródło: diecezja bydgoska, oprac. red.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor