Styl życia 31 gru 2017 | Redaktor
Zwierzęta  kontra fajerwerki. Jak zadbać w Sylwestra o pupila?

Sylwestrowa noc to wyzwanie dla wszystkich właścicieli psów i kotów. Co zrobić, aby zminimalizować u zwierzaków stres spowodowany wystrzałami fajerwerków i petard?

Zwierzęta są nieświadome tego, że powstający w wyniku wystrzału hałas jest nieszkodliwy. Reagują instynktownie, uciekając i chowając gdy tylko do ich uszu dobiegnie dźwięk wystrzału. Strach zwierzaków potęguje też fakt, że często w noc sylwestrową zostają same w domu. Co zatem zrobić, aby pomóc przetrwać pupilowi sylwestrową noc?

Idealnie, gdy możemy zostać w domu ze zwierzakiem. Jego strach będzie mniejszy, gdy będziemy znajdować się w pobliżu. Psa warto wyprowadzić na wieczorny spacer szybciej niż zazwyczaj, zanim rozpocznie się największy hałas. Zwierzę najlepiej trzymać blisko siebie na smyczy, aby w panice nie uciekło.

Jeżeli Sylwestra spędzamy poza domem, a kot lub pies zostaje sam, najlepiej szczelnie pozamykać wszystkie okna, zasłonić żaluzje, a zwierzaka pozostawić w jego ulubionym miejscu, z przysmakami i zabawkami. Można również włączyć radio lub telewizor – dźwięki dodadzą zwierzęciu otuchy i nieco zagłuszą huk fajerwerków. Warto też zostawić pupilowi swój sweter czy bluzę – dzięki naszemu zapachowi będą się mniej bać. Gdy zostajemy w domu dobrze jest podczas pokazu sztucznych ogni być w pobliżu psa lub kota. Można zająć go zabawą lub poczęstować przysmakiem w czasie największego hałasu.

Jeżeli wiemy, że nasz pupil źle znosi sylwestrową noc, dobrze jest wcześniej wybrać się do weterynarza i poprosić o przepisanie odpowiednich leków uspokajających. Nigdy nie należy stosować tego typu środków bez konsultacji z lekarzem weterynarii – dobierze on odpowiednią dawkę i dostosuje lek do danego przypadku.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor