Miliony złotych na przejścia dla… zwierząt! Tak budują ekspresówkę S10

fot. KPUW
W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu roboczego ds. drogi ekspresowej S10. To właśnie tutaj zapadły decyzje, które przyspieszą budowę jednej z najważniejszych tras w regionie. Ale największe zaskoczenie? Skala inwestycji… proekologicznych.
Inne z kategorii
Droga S10 – o długości ok. 410 km – połączy Szczecin z aglomeracją warszawską, przechodząc m.in. przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń. Docelowo ma stać się alternatywą dla autostrady A2. Inwestycja realizowana jest w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku (z perspektywą do 2033 r.).
Wojewoda Michał Sztybel 17 czerwca podpisał decyzję ZRID dla odcinka Emilianowo–Solec Kujawski – to kolejny ważny krok w realizacji drogi S10 w regionie. Budowa już trwa na sąsiednich odcinkach: Bydgoszcz Południe–Emilianowo i Solec Kujawski–Toruń Zachód.
Ekspresówka czy zielona autostrada?
Choć wielu kierowców czeka na szybką i wygodną trasę, inwestycja przyciąga uwagę także... ekologów. Tylko na 9-kilometrowym odcinku Emilianowo–Solec Kujawski powstanie aż 7 górnych przejść dla zwierząt, z których każde kosztuje średnio 13 milionów złotych!
To nie wszystko – udało się ograniczyć teren wycinki lasów o jedną trzecią (z 758 ha do 429 ha). Droga będzie ogrodzona na całej długości, a dla ptaków i nietoperzy przygotowano setki budek lęgowych i skrzynek. Pojawią się także mikrosiedliska dla gadów oraz siedliska zastępcze dla płazów.
Nad całością czuwa zespół specjalistów – ornitolog, botanik, entomolog, chiropterolog i herpetolog – którzy monitorują teren i zgłaszają potrzebę dodatkowych zabezpieczeń.
Szybciej, bezpieczniej, zielono
S10 to nie tylko szybka trasa – to także odpowiedzialne podejście do środowiska. Przy projektowaniu obiektu nad Rowem R8/18 uwzględniono istniejący system Małej Retencji oraz infrastrukturę Lasów Państwowych. Inwestycja nie ingeruje też w teren użytku ekologicznego przy Strudze Młyńskiej.
Docelowo droga połączy porty w Szczecinie i Świnoujściu z Warszawą, poprawiając komunikację i bezpieczeństwo w regionie. W Kujawsko-Pomorskiem stanie się kręgosłupem transportowym – łączącym Bydgoszcz, Toruń i okoliczne gminy.