Region 14 lip 2020 | kp
Osielsko z nagrodami za frekwencję. Najpierw wóz strażacki, teraz 20 tysięcy

fot. Andrzej Goiński

Marszałek województwa przyznał bonusy za wysoką frekwencję podczas drugiej tury wyborów prezydenckich. Nagrodami są vouchery o wartości 20 tysięcy złotych przeznaczone na organizację atrakcyjnego wydarzenia kulturalnego.

O ogłoszonym 8 lipca konkursie dla najaktywniejszych obywatelsko społeczności lokalnych pisaliśmy tutaj. Samorząd województwa przygotował wówczas bonusy dla tych społeczności , które wykażą się wysoką frekwencją. 

– Bonusy to oczywiście nagroda dodatkowa. Walczyliśmy przede wszystkim o wysoką frekwencję przy urnach. Udało się i jest to nasz wielki sukces. Udowodniliśmy, że prawo do głosowania to nie tylko przywilej, ale też nasz moralny obowiązek – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

fot. Andrzej Goiński 

Bonusy o wartości 20 tysięcy złotych zostały przyznane na podstawie frekwencji wyborczej w poszczególnych gminach Kujaw i Pomorza. Zgodnie z nią stworzono ranking w pięciu kategoriach:

· największe miasta regionu (tzw. prezydenckie): Toruń (frekwencja: 70,91 proc.)
· stolice powiatów ziemskich: Brodnica (frekwencja: 65,35 proc.)
· pozostałe miasta: Ciechocinek (frekwencja: 75,18 proc.)
· gminy miejsko-wiejskie: Solec Kujawski (frekwencja: 67,88 proc.)
· gminy wiejskie: Osielsko (frekwencja 80,85 proc.).

– Mieszkańcy Torunia, Brodnicy, Ciechocinka, Solca Kujawskiego i gminy Osielsko już po raz drugi udowodnili, że są społecznościami, które najliczniej poszły do urn. W ubiegłym roku te sam samorządy zwyciężyły w konkursie ogłoszonym w związku z majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego – przypomina Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego.

fot. gov.pl

Wóz strażacki za wysoką frekwencję. „Bitwa o wozy”

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji również starało się zaangażować obywateli do głosowania. W myśl profrekwencyjnej inicjatywy zapowiedziano, że w każdym województwie gmina do 20 tys. mieszkańców z największą frekwencją w pierwszej turze wyborów prezydenckich otrzyma wóz strażacki. Było o co walczyć, bo wartość jednego takiego wozu to prawie 800 tysięcy złotych.

3 lipca ogłoszono drugą turę akcji – zasady były te same, ale konkurencja mniejsza. Szesnastu zwycięzców, którym udało się zdobyć nagrodę w pierwszej turze konkursu, nie mogło powalczyć o nie w drugiej.

Zwycięzcami pierwszej tury okazała się gm. Czernica (woj. dolnośląskie), gm. Osielsko (woj. kujawsko-pomorskie), gm. Godziszów (woj. lubelskie), gm. Zabór (woj. lubuskie), gm. Nowosolna (woj. łódzkie), gm. Żegocina (woj. małopolskie), gm. Michałowice (woj. mazowieckie), gm. Praszka (woj. opolskie), gm. Cisna (woj. podkarpackie), gm. Kulesze Kościelne (woj. podlaskie), m. Łeba (woj. pomorskie), gm. Koszarawa (woj. śląskie), gm. Masłów (woj. świętokrzyskie), gm. Stawiguda (woj. warmińsko-mazurskie), gm. Suchy Las (woj. wielkopolskie), gm. Rewal (woj. zachodniopomorskie).

Czekamy na oficjalnej ogłoszenie wyników drugiej tury. 

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, gov.pl 

 

kp Autor