Region 30 maj 13:55 | Redaktor
Uczniowie nagrodzeni przez marszałka. Prezentowali sylwetki wybitnych lekarzy [FOTO]

Pierwsza nagroda w kategorii szkoły ponadpodstawowe dla Mai Sikorskiej z bydgoskiego LO Towarzystwa Salezjańskiego/fot. Szymon Zdziebło

Autorzy najlepszych plakatów biograficznych promujących sylwetki wybitnych lekarzy i lekarek odebrali w środę (29 maja) nagrody z rąk marszałka Piotra Całbeckiego. Konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych zorganizowany został w ramach cyklu „Giganci Medycyny Kujaw i Pomorza”.

– Wiedza o wielkich ludziach związanych z naszym regionem buduje regionalną tożsamość i poczucie dumy z tego, kim jesteśmy. Prezentowane postaci były świadkami przemian, burzliwych czasów. Jesteśmy im winni pamięć. Dziękuję za udział w tym projekcie – mówił marszałek Piotr Całbecki podczas uroczystości wręczenia nagród.

Laureaci konkursu na plakat biograficzny:

szkoły podstawowe:

  • I  miejsce - Julia Janowska, SP nr 1 w Brześciu Kujawskim
  • II miejsce - Antoni Karłowski, SP im. Zawiszy Czarnego z Garbowa Warszewice
  • III miejsce - Michalina Grochowska, SP 1 w Więcborku
  • wyróżnienie - Nadia Gniadek, SP im. kard. S. Wyszyńskiego w Kruszynie
  • wyróżnienie - Pola Walczak, SP nr 1 w Brześciu Kujawskim
  • wyróżnienie - Zofia Politowska, SP nr 13 w Toruniu

szkoły ponadpodstawowe:

fot. Szymon Zdziebło

  • I miejsce - Maja Sikorska, LO Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy
  • II miejsce - Natalia Okonek, LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi
  • III miejsce - Wiktor Mąkólski, Toruńskie Liceum Informatyczne
  • wyróżnienie - Helena Dobrowolna IX LO im. Tadeusza Nowakowskiego w Bydgoszczy.

„Giganci Medycyny Kujaw i Pomorza” to współorganizowany przez samorząd województwa cykl spotkań edukacyjnych online, promujących sylwetki najbardziej zasłużonych lekarzy i lekarek związanych z naszym regionem. Każde ze spotkań poświęcone jest innej osobie, której działalność wpłynęła na rozwój medycyny oraz która swoją postawą wyznaczyła nowe standardy. Materiały dostępne są na kujawsko-pomorskiej platformie edukacyjnej Edupolis.  

Tegoroczną  edycję rozpoczęła prezentacja postaci Józefa Bednarza – lekarza psychiatry, zwanego pomorskim Korczakiem, dyrektora szpitala psychiatrycznego w Świeciu w latach 30. minionego wieku. W kolejnych odcinkach przybliżone zostały sylwetki: wybitnych chirurgów Leona Szumana i Ludwika Rydygiera, włocławskiego kardiologa Stanisława Sterkowicza, walczącej z trądem w Ugandzie Wandy Błeńskiej, bydgoskiego lekarza Jana Biziela, twórczyni podwalin toruńskiej pediatrii Elżbiety Weymanowej oraz grudziądzkiej lekarki Salomei Sujkowskiej.

Urząd marszałkowski zachęca także do udziału w kolejnej, trzeciej edycji ,,Gigantów Kujaw i Pomorza”. Zaprezentowane zostaną sylwetki wyjątkowych kobiet związanych z naszym regionem, nawiązując do ustanowienia przez sejmik województwa roku 2024 Rokiem Kobiet Odważnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Źródło: UMWKP

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor