Wydarzenia 21 lip 2017 | Magdalena Gill
Bydgoscy pielgrzymi już w trasie. „Idą i głoszą” [ZDJĘCIA]

Około 600 pątników wyruszyło dzisiaj z Bydgoszczy na Jasną Górę/ fot. Anna Kopeć

Przezroczysta, zielono-żółta, czerwona i kolejne grupy... Około 600 bydgoskich pątników wyruszyło w piątek rano z Bydgoszczy z pielgrzymką na Jasną Górę.

Tradycyjnie pielgrzymka rozpoczęła się mszą św. o godz. 6.00 w katedrze. - „Idźcie i głoście” - ta prawda gromadzi dziś nas pod dachem tej świątyni. Przynagla nas, byśmy całym swoim życiem na drogach pielgrzymich stali się apostołami prawdy o Chrystusie i pięknie chrześcijańskiego życia - mówił podczas homilii ks. Jacek Salwa, kierownik pielgrzymki.

- Niech Was prowadzi Pan Bóg szczęśliwie, tylko nie przekraczajcie prędkości – żartował proboszcz katedry ks. Stanisław Kotowski.

Po Eucharystii grupy ruszyły. Pierwszy postój tradycyjnie miał miejsce w Stryszku, kolejny w Brzozie, gdzie mieszkańcy jak zwykle bardzo gościnnie przyjęli pielgrzymów, częstując ich przygotowanymi przez siebie potrawami.

Każdego dnia pątnicy pokonywać będą około 30-40 km. Pierwszą noc spędzą w Złotnikach Kujawskich.

Po drodze odwiedzą m.in. Licheń, Kramsk, Brudzew Kolski, Uniejów, Zduńską Wolę, Widawę, Siemkowice i Kamyk.

Jak wygląda dzień na pielgrzymce? Zwykle pobudka planowana jest o godz. 5.00, a godzinę później grupy ruszają w drogę. Na szlaku nie może zabraknąć Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP, różańca, konferencji, a centrum stanowi zawsze Eucharystia. Nie byłoby pielgrzymki bez osobistych rozmów z kapłanem, sakramentu pojednania, czasu dla bliźniego i Apelu Jasnogórskiego, który stanowi zwieńczenie dnia.

Bydgoska pielgrzymka dotrze na Jasną Górę 31 lipca.

Dużo informacji o bydgoskich pielgrzymach w najbliższym, papierowym wydaniu "Tygodnika Bydgoskiego", 27 lipca.

Magdalena Gill

Magdalena Gill Autor

Zca Red. Naczelnego