Wydarzenia 6 wrz 2019 | Redaktor
Bydgoski wynalazek został nagrodzony Defenderem. To jest nowa jakość dla wojska

fot. NITRO-CHEM

Opracowany przez spółkę „NITRO-CHEM” pierwszy polski małowrażliwy ładunek wybuchowy został uhonorowany Defenderem – nagrodą za innowacyjne rozwiązania techniczne w zakresie obronności i bezpieczeństwa państwa.

Przyznawanie nagród „Defender” jest tradycją Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego - jednych z największych targów branży zbrojeniowej w Europie. W tym roku wśród laureatów znalazły się Zakłady Chemiczne „NITRO-CHEM” S.A. wraz z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia. Uznanie w oczach ekspertów zyskał prototyp pocisku wypełniony opracowanym
w Bydgoszczy małowrażliwym materiałem wybuchowym K43 wraz z kompletem badań potwierdzających unikalne własności tego wyrobu. W opracowaniu K43 udział wzięła Wojskowa Akademia Techniczna.

- Pod tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się mieszanka trotylu, nitrotriazolonu i innych składników, która dzięki swej charakterystyce jest znacznie bardziej bezpieczna w obsłudze i magazynowaniu w porównaniu do tradycyjnych materiałów wybuchowych. To pierwszy polski materiał tego typu, minimalizuje skutecznie ryzyko niezamierzonej detonacji, zwiększa bezpieczeństwo żołnierzy - mówi Jerzy Lachmajer, technolog Zakładów Chemicznych „NITRO-CHEM”.

Technologia wytwarzania i testowania kompozycji K43 jest efektem badań rozwojowych prowadzonych przez bydgoską spółkę we współpracy ze środowiskami naukowymi branży zbrojeniowej.

- „NITRO-CHEM” to nie tylko produkcja i sprzedaż, to także centrum kompetencji w zakresie materiałów wysokoenergetycznych, w którym udoskonalamy technologie i szukamy nowych rozwiązań dla obronności RP.  Takie połączenie stawia nas w światowej czołówce firm branży zbrojeniowej – mówi Krzysztof Kozłowski, prezes Zakładów Chemicznych „NITRO-CHEM”.

Źródło i foto: Z.Ch. „NITRO-CHEM”

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor