Wydarzenia 13 paź 2017 | Redaktor
Bydgoskie uniwersytety się połączą? Minister Gowin zachęca

Jarosław Gowin podczas inauguracji roku akademickiego na UTP / fot. materiały UTP

Senat UTP wyraził zgodę na podjęcie rozmów w sprawie integracji z UKW. - Federacja byłaby naturalna w przypadku dwóch uniwersytetów działających w Bydgoszczy – mówi wicepremier Jarosław Gowin.

W czwartek na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym zainaugurowano oficjalnie rok akademicki 2017/18. Podczas uroczystości rektor UTP, prof. Tomasz Topoliński poinformował, że Senat UTP wyraził zgodę na podjęcie rozmów z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, o integracji uczelni.

Na inauguracji w fordońskim kampusie UTP gościł wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Tłumaczył jak będzie wyglądało polskie szkolnictwo wyższe po reformie. Sporo miejsca poświęcił idei uczelni federacyjnych. - Czołowe uczelnie świata, na przykład Uniwersytet w Berkeley, to nie jeden uniwersytet, ale federacja różnych uczelni. Taka federacja byłaby naturalna w przypadku dwóch uniwersytetów działających w Bydgoszczy. Myślę, że współpraca pomiędzy UTP a UKW, jest znakomitym wstępem do powołania takiej silnej uczelni federacyjnej, do której z czasem mogłyby dołączyć inne uczelnie z Bydgoszczy i regionu – tłumaczył wicepremier Jarosław Gowin. Zaznaczył przy tym, że nie zamierza w żaden sposób naciskał na bydgoskie uczelnie, a ewentualna decyzja o zacieśnieniu współpracy i połączeniu musi być autonomiczną decyzją władz UTP i UKW.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor