Wydarzenia 8 lis 2017 | Redaktor
Koncepcja czwartego kręgu Opery Nova gotowa

Dobiegły końca prace nad opracowaniem koncepcji rozbudowy Opery Nova o czwarty krąg. Cała inwestycja, według wstępnych szacunków, miałaby kosztować około 80 milionów złotych.

W czwartym kręgu znalazłyby się sala kameralna (pełniącą funkcję sali prób scenicznych oraz sali scenicznej z widownią na około 450-500 osób), przestrzeń wystawiennicza, sala projekcyjno-konferencyjna (na około 250-300 widzów), łącznik z istniejącym gmachem.

Nowy krąg liczyłby około 4400 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Od brzegu Brdy dzieliłoby go około 10 metrów. Wysokość budynku to około 19 metrów. Od strony południowo-zachodniej na elewacji dominować mają przeszklenia otwierające go na rzekę. Szczegółowe rozwiązania architektoniczne i dobór materiałów określone zostałyby na etapie sporządzania projektu budowlanego.

Częścią opracowania była również koncepcja dwupoziomowego garażu na około 250 stanowisk. Wjazd do garaż przewidziano od strony ul. Karmelickiej. Opracowanie przewiduje możliwość niezależnej realizacji zarówno czwartego kręgu jak i garażu.

W ramach zamówienia przygotowano niezbędne do rozpoczęcia prac projektowych materiały: koncepcja wraz z programem funkcjonalno-użytkowym, wizualizacje i wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji. Otwiera to drogę do przygotowania i realizacji inwestycji.

Z inicjatywą rozbudowy Opery Nova wyszedł jej dyrektor Maciej Figas. Inwestycję mają współfinansować po połowie miasto Bydgoszcz i władze województwa. Dobudowa czwartego kręgu ma kosztować około 80 milionów złotych.

Z inicjatywą rozbudowy Opery Nova wyszedł Maciej Figas, który przedstawił propozycję władzom Bydgoszczy. Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski zadeklarował chęć współfinansowania inwestycji po połowie z samorządem województwa. Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła uchwałę w sprawie przeznaczenia 50 tysięcy złotych na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej rozbudowy opery.

- Realizacja tej inwestycji wzmocniłaby rangę miasta jako ośrodka kultury muzycznej - mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. - Gmach ma szansę stać się w jeszcze większym stopniu miejscem prezentacji nie tylko dzieł muzycznych na najwyższym poziomie. Inwestycja przyczyni się poza tym do rozwoju działalności festiwalowej, w tym Camerimage, a także działalności wystawienniczej.

Zdaniem dyrektora Camerimage Marka Żydowicza, rozbudowa opery przynajmniej częściowo rozwiązywałaby problemy lokalowe i organizacyjne festiwalu. Przypomnijmy, że już w sobotę rozpoczyna się jego 25. edycja. Kończy się także umowa z miastem.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor