Wydarzenia 12 mar 2021 | mk
Radni PiS wnioskują o nadzwyczajną sesję Rady Miasta

Konferencja radnych Prawa i Sprawiedliwości przed Urzędem Miasta Bydgoszczy, 12 marca 2021 r./fot. Anna Kopeć

Pieniądze wydane na zewnętrzną obsługę prawną konfliktu z Komunalnikiem, komisja ws. mostu Uniwersyteckiego, wyburzenia kamienic przy ul. Gdańskiej – to część tematów, które miałyby zostać poruszone podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Bydgoszczy. Wniosek o jej zwołanie złożyli radni Prawa i Sprawiedliwości.

Milion 350 tys. złotych zapłaciło dotąd miasto kancelarii z Poznania, w związku z obsługą prawną konfliktu miasta z firmą Komunalnik. – Czy miasto nie ma własnej obsługi prawnej? – pytała radna Grażyna Szabelska. Radni chcą sprawdzić, czy wydanie takich kwot było uzasadnione.

Pozostałe kwestie to m.in. komisja doraźna w sprawie mostu Uniwersyteckiego. Punkt w sprawie jej powołania nie został przyjęty pod obrady podczas poprzedniej sesji.

Jarosław Wenderlich/fot. Anna Kopeć

Podobnie stało się z inicjatywą uchwałodawczą radnych PiS w sprawie zwolnienia restauratorów z opłaty za koncesję na alkohol. Pod obrady trafił tylko projekt prezydenta Rafała Bruskiego, zgodnie z którym właściciele lokali zostali zwolnieni z 1/3, a nie z całości opłaty. – Chcemy, by odbyła się dyskusja nad naszym projektem uchwały – mówił przewodniczący klubu radnych PiS Jarosław Wenderlich. – Prezydent zaproponował pomoc tylko doraźną, my chcemy, żeby ta pomoc była realna – dodał radny Paweł Bokiej.

Dyskutowany miałby być również spór o opłaty za oświetlenie ulic w spółdzielniach mieszkaniowych. Miasto odmówiło ponoszenia kosztów, co do tej pory robiło. Spółdzielnie tę decyzję zaskarżyły do Sądu Administracyjnego, a same ostatecznie przystąpiły do podpisania umów z Eneą Oświetlenie. – Dobrze, że prezesi spółdzielni wykazali się większą odpowiedzialnością niż gospodarz miasta. Prezydent dzieli mieszkańców na mieszkających na terenie spółdzielni i całą resztę – mówił radny Bokiej.

Paweł Bokiej/fot. Anna Kopeć

Przypomniał, że jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, mieszkańcy spółdzielni będą musieli zapłacić za oświetlenie ulic podwójnie. – Jesteśmy jedyną z ponad 300 gmin, która toczy spór w tym zakresie – podkreślił.

Bulwersuje ich też kwestia wyburzeń kamienic u zbiegu ul. Gdańskiej i Chodkiewicza, planowanych w związku z rozbudową torowiska. – To historyczna substancja Starego Miasta, nie pozwolimy ich wyburzyć – mówiła radna Grażyna Szabelska. Podczas sesji miałyby zostać przedstawione wyniki konsultacji w sprawie sieci tramwajowej. – Czy konsultacjom mogą podlegać kwestie wyburzania zabytków? – pytała. – Można znaleźć dobre rozwiązanie, które pozwoli zachować kamienice i poprowadzić tramwaj – zapewniała.

Grażyna Szabelska/fot. Anna Kopeć

Radni PiS chcą także, by Rada Miasta przyjęła stanowisko w związku ze zbliżającą się 40. rocznicą Bydgoskiego Marca. Będą wnioskować również o symboliczne pozbawienie honorowego obywatelstwa Bydgoszczy marszałka Michała Rolę-Żymierskiego, naczelnego dowódcy Armii Ludowej, który podpisywał wyroki śmierci na przedwojennych oficerów Wojska Polskiego.

Więcej o tej postaci czytaj: Zdrajca na piedestale [HISTORIA] 

Honorowy obywatel Bydgoszczy ma polską krew na rękach

Przewodnicząca Rady Miasta od chwili złożenia wniosku ma tydzień na zwołanie nadzwyczajnej sesji.

mk Autor