Wydarzenia 6 cze 2017 | Wojciech Bielawa
Ratusz planuje setki nowych miejsc parkingowych przy Grudziądzkiej

Wielopoziomowy parking powstanie przy ul. Grudziądzkiej

Miasto zamierza zbudować w sąsiedztwie Urzędu Miasta przy ul. Grudziądzkiej wielopoziomowy parking na 650 samochodów. Do końca roku ma być gotowa niezbędna dokumentacja. Wtedy miasto rozpisze przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie parkingu.

Kierowcy od lat czekają na remont parkingu przy ulicy Grudziądzkiej. Aktualnie mieści on 290 samochodów. - To zbyt mało – twierdzą zmotoryzowani bydgoszczanie. Na parkingu panuje ciasnota. Bardzo często trudno znaleźć tam wolne miejsce. Kierowcy narzekają też na nierówności.

Z oczekiwań kierowców zdają sobie sprawę urzędnicy. Już wiele lat temu budowę parkingu w sąsiedztwie budynków UM analizowały prywatne podmioty zainteresowane partnerstwem publiczno-prywatnym, ale nie zdecydowały się nigdy na realizację przedsięwzięcia.

Ratusz nie zamierza czekać dłużej i bierze sprawy w swoje ręce. Urząd Miasta chce zbudować przy Grudziądzkiej parking na 650 pojazdów oraz kilkadziesiąt rowerów. Co więcej ratusz rozważa budowę przy parkingu przystanku komunikacji miejskiej, który ma zachęcać do korzystania z transportu zbiorowego. - Parkingi typu Park&Ride oraz Park&Go ograniczają liczbę pojazdów wjeżdżających do ścisłego centrum. Dzięki korzystnej lokalizacji oraz powiązaniu z systemem komunikacji miejskiej umożliwią kontynuowanie podróży z wykorzystaniem transportu publicznego (autobus, tramwaj, rower miejski) lub pieszo – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Pierwsze kroki w kierunku budowy zostały już zrobione. Obecnie trwa procedura związana z wyborem wykonawcy koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego. Niezbędną dokumentacją miasto będzie dysponować do końca roku. Umożliwi to następnie skierowanie zadania do realizacji w oparciu o tryb „zaprojektuj i wybuduj”. Zadanie przygotowywane jest do realizacji w oparciu o środki unijne na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Koszt całego przedsięwzięcia obejmującego kilka parkingów przy pętlach tramwajowych i autobusowych oraz wielopoziomowego obiektu przy Grudziądzkiej szacowany jest na około 35 mln zł.

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący