Wydarzenia 3 maj 2017 | Andrzej Pawełczak
Uczciliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

- Stajemy dziś wdzięczni Bogu za tamtą konstytucję. Debata, którą ojcowie podejmowali, powinna dziś być wyrzutem sumienia dla tych, którzy do debaty zapraszani, odpowiadają emocjami i krzykiem – mówił ks. biskup Jan Tyrawa podczas uroczystej mszy św. na Starym Rynku.

Obchody 226.  rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbyły się dzisiaj na bydgoskim Starym Rynku. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz województwa i miasta, wojska, policji, straży pożarnej, kombatanci, harcerze oraz mieszkańcy Bydgoszczy.

- Jesteśmy wolnym, niepodległym i coraz silniejszym narodem. Polska odzyskała swoja podmiotowość, stając się ważnym państwem na arenie międzynarodowej – stwierdził w swoim wystąpieniu wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.– Członkostwo w Unii Europejskiej i NATO, a także ostatnio obecność wojsk amerykańskich na polskiej ziemi sprawiły, że postawy bytu państwa są mocne jak nigdy dotąd. Minął czas, kiedy władza traktowała obywateli wyłącznie jako tych, którzy raz na kilka lat wrzucają kartki do urny wyborczej. Skończyła się epoka, w którym człowiek był tylko dodatkiem do wskaźników ekonomicznych.

 Przypomniał o rządowym programie Rodzina 500+ i o przygotowywanej strategii odpowiedzialnego rozwoju.

- Wielki Polak, Józef Piłsudski, mówił, że jednym z przekleństw naszego budownictwa państwowego jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem, a inaczej nawet słowa polskie rozumiemy. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że słowa te są aktualne i dzisiaj. Ale jedno nas, Polaków, silnie łączy – spuścizna poprzednich pokoleń. Tamten dokument sprzed 226 lat dowodzi, że konstytucja nie jest zbiorem praw i obowiązków obywatelskich pisanych na jeden sezon polityczny. Powinna ona być odporna na zakusy tych, którzy chcieliby uczynić sobie z niej narzędzie do osiągania doraźnych interesów politycznych – stwierdził wicemarszałek wojwództwa Zbigniew Ostrowski.   

- Polska w Europie była zawsze. Zawsze ją budowała i była aktywnym członkiem. Dziś obchodzimy nasze wielkie narodowe święto, 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Historię tworzą fakty, a utrwalają słowa. To jednak nie takie proste, kiedy z faktami się dyskutuje, kiedy nie nazywa się rzeczy po imieniu. Jest to dzisiaj naszym wspólnym wielkim wyzwaniem. Przywrócić faktom znaczenie i wagę, a słowom służebną wobec nich rolę, warunkującą prawdę i obiektywizm – dodał.

Na zakończenie uroczystości odbył się koncert orkiestry wojskowej i wystąpił zespół Płomienie.