Wydarzenia 16 lip 2019 | Redaktor

Zlecamy duży pakiet zadań związanych z poprawą bezpieczeństwo pieszych na kolejnych przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach. Planujemy doświetlenie kolejnych 21 „zebr” – informuje ratusz.

- Nowoczesne oświetlenie na przejściach dla pieszych pozwala kierowcom znacznie wcześniej dostrzec pieszych i odpowiednio zareagować - mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Zakończone już zadania pokazały, że to bardzo skuteczny sposób na podniesienie bezpieczeństwa. Dlatego do realizacji skierowaliśmy kolejnych 21 zadań. Będą one finansowane w oparciu o środki miasta.

Inwestycje związane z doświetleniem przejść  są planowane w następujących lokalizacjach:

 1. ul. Wały Jagiellońskie na wysokości posesji nr 12
 2. ul. Nakielska / ul. Chłopickiego
 3. ul. Jagiellońska / ul. Piotrowskiego
 4. ul. Fordońska / Zakłady Zbożowe
 5. ul. Fordońska / ul. Magazynowa
 6. ul. Szubińska / ul. ul. Łabiszyńska
 7. ul. Szubińska na wysokości posesji 101 (Klub Logistyk)
 8. al. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego / ul. Sandomierska
 9. ul. Kamienna / ul. Bałtycka
 10. ul. Fordońska / ul. Gajowa
 11. ul. Kamienna / ul. Gajowa
 12. ul. Nakielska / ul. Słoneczna
 13. al. Mickiewicza / 20 Stycznia 1920 r.
 14. ul. Markwarta na wysokości posesji nr 7
 15. ul. Królowej Jadwigi / ul. Łokietka
 16. ul. Toruńska / ul. Żupy (pod Trasą Uniwersytecką)
 17. ul. Pelplińska / ul. GOPR-u
 18. ul. Szpitalna / ul. Zdrowotna
 19. ul. Kamienna / ul. Inwalidów
 20. ul. Twardzickiego / ul. Przybory
 21. ul. Andersa / ul. Brzechwy (przy wiadukcie)

Obecnie trwa przetarg, w którym zostanie wyłonimy wykonawca zadania. Będzie ono realizowane w systemie zaprojektuj i wybuduj. W trakcie procedury związanej z wyborem najkorzystniejszej oferty oceniane są cena, gwarancja, doświadczenie projektanta oraz termin realizacji. Miastu zależy na sfinalizowaniu prac w ciągu około trzech miesięcy od podpisania umowy. Istnieje możliwość rozszerzenia zadania o kolejne 10 lokalizacji.

Część zadań uruchomiono już wiosną w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. Dzięki temu programowi piesi będą lepiej widoczni na skrzyżowaniach ul. Pelplińskiej z Derdowskiego, Galla Anonima i Jarużyńską.

Pierwszy etap gotowy

Poprawa bezpieczeństwa pieszych na przejściach poprzez dodatkowe ich doświetlenie została zainicjowana w ubiegłym roku przez Komisję Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego dla Miasta Bydgoszczy i Powiatu Bydgoskiego. Po dokładnej analizie ZDMiKP opracował  listę 75 przejść dla pieszych kwalifikujących się do modernizacji. 13 zostało zrealizowanych w ubiegłym roku.  Przedsięwzięcie zostało skonsultowane m.in. ze Społecznym Rzecznikiem Pieszych.

Przejścia są wyposażane w zestaw specjalistycznych lamp dobieranych indywidualnie dla konkretnej lokalizacji. Oświetlenie wertykalne to nowoczesna forma doświetlenia przejść dla pieszych. Sprawia ono, że samo przejście oraz strefa oczekiwania pieszego są doświetlone równomiernie w taki sposób, że pieszy dla nadjeżdżającego kierowcy jest zawsze przedstawiany jako jasny element na ciemniejszym tle.

Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor