Wydarzenia 17 maj 09:09 | kd
Wyprali ponad miliard złotych dla karteli narkotykowych. Szef gangu będzie wydany Polsce

Holenderski sąd zdecydował, że Shalom Lior A., szef gangu, który "wyprał" prawie 1,4 mld zł. dla kolumbijskich karteli narkotykowych zostanie wydany polskiemu wymiarowi sprawiedliwości

Zatrzymany w październiku ub.r. mężczyzna był szefem grupy,  która "wyprała" 1,4 mld złotych dla kolumbijskich karteli narkotykowych.

Śledztwo w sprawie gangu prowadzi Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Czynności procesowe z podejrzanym zostaną wykonane niezwłocznie po przewiezieniu go do Polski - podała Prokuratura Krajowa. 

W związku z prowadzonym śledztwem pod koniec sierpnia 2019 r. prokuratura wydała postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym i zajęła od podejrzanych równowartość 1 421 231 880,23 zł. w walucie amerykańskiej, brytyjskiej oraz w euro. 

Pieniądze te jako pochodzące z przestępstwa podlegają obligatoryjnemu przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa. Zajęcie, a następnie zabezpieczenie pieniędzy było możliwe dzięki przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacji z 23 marca 2017 roku ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu - podała PK.
 

Inf. PAP

 

kd Autor