Aktualności 16 sty 12:55 | Redaktor
Pociągi do Czerska i Chełmży wracają na tory

fot. Anna Kopeć, archiwum

Od poniedziałku (18 stycznia) przywrócone zostaną połączenia kolejowe na dwóch wcześniej zawieszonych liniach. Na trasę Laskowice Pomorskie–Czersk wyjadą trzy pary pociągów dziennie, a Chełmża–Bydgoszcz – cztery.

O przywróceniu połączeń w piątek (15 stycznia) poinformowała rzeczniczka urzędu marszałkowskiego, Beata Krzemińska. Wcześniej urząd uzależniał odwieszenie połączeń od powrotu dzieci do szkół po feriach. – Przywrócenie było możliwe, bo udało się uzyskać satysfakcjonującą stawkę od przewoźnika. Jednak trwająca epidemia covid19 i  wprowadzone w związku z tym obostrzenia martwią, ponieważ podróżnych jest mniej  (średnio o 40 proc) i w efekcie będziemy musieli pokryć straty wynikające z mniejszej liczby sprzedanych biletów – pisze rzeczniczka.

Przewozy będzie obsługiwać Arriva, odpowiedzialna także za pozostałe niezelektryfikowane linie w województwie. Aneks do umowy podpisano 15 stycznia.  

Od 18 stycznia od poniedziałku do piątku na linii Chełmża – Unisław Pomorski – Bydgoszcz jeździć będą 4 pary szynobusów dziennie, a na linii Laskowice Pomorskie – Czersk – 3 pary dziennie.

Pociągi na tych trasach przestały kursować w połowie grudnia, nie zostały one objete nową umową. Redukcji uległa także znaczna część połączeń obsługiwanych przez Polregio. Urząd Marszałkowski decyzję tłumaczył m.in. złą sytuacją finansową województwa wynikającą z pandemii oraz podwyższeniem stawek przez przewoźników. Polregio podnosiło natomiast, że nie mogło podpisać umowy na niekorzystnych dla siebie warunkach, oraz że Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego był jedynym w kraju, który zdecydował się na tak radykalne cięcia w rozkładzie jazdy. Więcej czytaj tutaj

Od stycznia na części tras uruchomiono zastępczą komunikację autobusową. Uwagi na temat rozkładu jazdy pociągów w regionie można zgłaszać pod adresem konsultacjerozkladu@kujawsko-pomorskie.pl.

Na podstawie UMWK-P, inne, oprac. ak, mk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor