Aktualności 18 sie 14:09 | kp
Sukces UTP. Pierwszy polski respirator zostanie wprowadzony na rynek

fot. Ryszard Wszołek, UTP

Konsultant Krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii wydał pozytywną ocenę na temat prototypu respiratora stworzonego na UTP. Bydgoska uczelnia uzyskała zgodę na wprowadzenie respiratora do obrotu.

W piątek, 14 sierpnia zespół Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, który zajmuje się budową respiratora CoViVentilUCM01, odwiedził Konsultant Krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Jak informuje uczelnia, prof. dr hab. n. med. Radosław Owczuk opiniował konstrukcję i funkcjonalność prototypu. 

fot. Ryszard Wszołek, UTP

Podczas spotkania uczelnia prezentowała urządzenie medyczne, podłączając je do fantomu symulującego różne stany chorobowe płuc. Zaawansowanie prac jak i sam prototyp zostały wysoko ocenione przez profesora. Uznał on, że jest to pierwszy polski respirator, a jego konstrukcja daje możliwości jego rozbudowy.

Pozytywna opinia profesora i złożony wniosek przyczyniły się do szybkiego uzyskania zgody Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych na wprowadzenie respiratora do obrotu.

Przypominamy, że w czerwcu uczelnia czekała na zezwolenie na wyprodukowanie serii próbnej respiratora CoViVentilUCM01 i przeprowadzenie badań technicznych i klinicznych (więcej na ten temat tutaj). Z kolei w maju prototyp prezentowano wiceministrowi nauki. 

źródło: Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy

kp Autor