Aktualności 25 wrz 16:23 | mk
Sztuka od grudnia. Wkrótce otwarcie muzeum [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć, 14 września 2020 r.

Dobiega końca rozbudowa siedziby Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej 4. W nowym gmachu już w grudniu będzie można oglądać sztukę współczesną.

Inwestycja podzielona była na dwa etapy: remont pierwotnego obiektu i budowę nowego, na zapleczu.

Zabytkowy, XVII-wieczny budynek został zamknięty dla zwiedzających w 2009 roku, z powodu złego stanu technicznego. Nie był także dostosowany do współczesnych potrzeb: brakowało miejsca na ekspozycję zbiorów, strefy wejściowej, pracowni, sal edukacyjnych itd. Stąd decyzja o rozbudowie.

Finał coraz bliżej

Prace konserwatorskie rozpoczęto w 2017 roku. Dzięki nim odkryto m.in. malowidła w dawnym refektarzu sióstr klarysek oraz pamiątki z czasów, gdy budynek pełnił funkcję szpitala.

Zrewitalizowano elewację, dobiegają też końca prace w środku. -  W dawnym refektarzu i pomieszczeniach piwnicznych zakończono wykonywanie posadzek i ścian. W pozostałych pomieszczeniach trwa układanie płytek oraz montaż sufitów podwieszanych - tłumaczy Damian Burzyński z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

fot. W.Woźniak, MOB

Prace w nowym gmachu także są zaawansowane: trwa układanie posadzek, a sala multifunkcyjna na pierwszym piętrze zyskuje elewację. Trwa montaż klimatyzacji precyzyjnej i pozostałych instalacji wewnętrznych.  

fot. W.Woźniak, MOB

Nowy budynek - nowa sztuka

Otwarcie muzeum planowane jest na grudzień. - Premierowy program wystawienniczy, kulturowy i edukacyjny, w znacznej mierze zostanie poświęcony sztuce współczesnej - zapowiada MOB. Obok malarstwa, grafik czy rzeźby w obiekcie prezentowany ma być również design.

fot. Anna Kopeć, 14 września 2020 r.

Inwestycja pochłonie ok. 27 mln złotych, 14,5 mln stanowi unijne dofianansowanie.

 

mk Autor