Aktualności 14 kwi 12:55 | mk
Wracają Browary Bydgoskie! Siedzibę będą mieć w poniemieckim bunkrze

mat. Mazurskiej Manufaktury S.A.

Mazurska Manufaktura S.A. chce odbudować Browary Bydgoskie i wznowić produkcję piwa marki Bractwo. Będzie działać w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym - zakupiła na ten cel poniemiecki bunkier.

Na wznowienie bydgoskiej marki decyduje się Mazurska Manufaktura S.A – rodzinna firma produkująca mocne alkohole kraftowe i piwo. Spółka stawia na lokalne rynki: planuje wznowienie produkcji regionalnych marek piwa z Warmii, Mazur, Kujaw. – W Polsce od kilku lat trwa rewolucja piwna, w której królują krafty. Dzięki niej rośnie świadomość konsumentów, wybierają oni chętniej dobre, jakościowe produkty – mówi Jakub Gromek, prezes Manufaktury. – Rozwija się także lokalny patriotyzm konsumencki, wraca sentyment do dawnych marek. Stąd pomysł na to, by odbudowywać i przywracać dawną świetność kultowym, regionalnym browarom i markom, prezentując produkty w atrakcyjnym zestawieniu ceny do jakości – tłumaczy. 

Z sentymentu do Bydgoszczy

Mazurska Maufaktura wznowiła już produkcję piwa Jurand – marki Browarów Warmińsko-Mazurskich. Firma jest właścicielem ostatniego działającego browaru z tej grupy; siedzibę ma Szczytnie. W 2020 roku spółka pozyskałą 4,4 mln zł na jego rewitalizację.

Kolejnym celem spółki jest „reaktywacja” kojarzonej z Browarami Bydgoskimi marki piwa Bractwo, do której przejęła prawa. Browar w Bydgoszczy powstał w 1858 roku, w 1992 roku został sprywatyzowany i przyjął nazwę Kujawiak Browary Bydgoskie.  W 2002 roku wszedł w skład grupy Brau Union Polska, a następnie stał się częścią Grupy Żywiec. 2006 roku zostały zamknięte, trzy lata później główny budynek browaru zburzono. 

– Bydgoszcz to moje rodzinne miasto, z którym mocno się identyfikuję. To tutaj się urodziłem, wychowałem i mieszkam aż do dzisiaj. Dlatego projekt odbudowy Browarów Bydgoskich, które są ważną częścią lokalnej historii, jest dla mnie szczególnie ważny – wyjaśnia prezes Gromek. 

Siedziba w BPPT

Nowy rozdział dziejów bydgoskiego piwowaqrstwa będzie pisany w Parku Przemysłowo-Technologicznym. Spółka na potrzeby browaru kupiła... poniemiecki bunkier o powierzchni blisko 700 m kwadratowych. – Kupiliśmy też odpowiednią instalację o mocy na poziomie 20 tys. hl/rok, która zostanie sprowadzona z upadłego browaru w Niemczech. Docelowo rozbudowa Browaru pozwoli na rozwinięcie produkcji na jeszcze większym poziomie  – mówi prezes spółki.

mat. Mazurskiej Manufaktury S.A.

Browar ma zostać uruchomiony na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2021 roku, pracę znajdzie tam kilkadziesiąt osób. Piwo Bractwo na rynek ma wrócić już wcześniej, w okresie wakacyjnym. Receptura i etykiety będą nawiązywać do historycznej marki.

Na podstawie: informacja prasowa Mazurskiej Manufaktury S.A.

 

mk Autor