Bydgoszcz 14 lis 11:56 | kp
Zobacz, jak wygląda nowa Astoria [GALERIA]

fot. Piotr Krajewski/ materiał prasowy ALSTAL Grupa Budowlana

12 października oddano do użytku Centrum Rekreacji Astoria – specjalistyczny obiekt pływacki mieszczący się przy ul. Królowej Jadwigi 23 w Bydgoszczy. To jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych na terenie naszego miasta w przeciągu ostatnich lat.

W miejscu nowej Astorii w latach 1962-2017 stała hala widowiskowo-sportowa. Do 2002 roku był to główny obiekt, który pełnił funkcje sportowe, wystawowe oraz koncertowe w naszym mieście. W 2017 roku został zamknięty i zburzony, a w zastępstwie zaczęto stawiać nowy obiekt, który po blisko trzech latach oddano do użytku.

Nowa odsłona Astorii to nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny, który pozwoli na organizacje imprez i zawodów sportowych o najwyższej światowej randze. Powierzchnia użytkowa kompleksu ma blisko 10 000 mkw. W środku znajduję się m.in. 10-torowy basen olimpijski o wymiarach 50 na 25 metrów – największy w regionie.

fot.  Piotr Krajewski/ materiał prasowy ALSTAL Grupa Budowlana

Głębokość basenu (nawet do 6 metrów) pozwala na odbywanie treningów m.in. nurkom i ratownikom medycznym. Jak podaje ALSTAL Grupa Budowlana, basen wyposażono w ruchomy pomost zatapialny, który dzieli go na dwie mniejsze części – płytszą i głębszą. W tej pierwszej dodatkowo zamontowano ruchome dno, które pozwala na zmianę głębokości (od 0 do 2,10 m).

CIEKAWOSTKI:

• Basen uzyskał certyfikację FINA, dzięki czemu możliwe będzie przeprowadzenie na nim zawodów rangi ogólnokrajowej i międzynarodowej (włącznie z mistrzostwami świata).

• Niecka basenu jest podświetlana oraz wyposażona w nagłośnienie, dzięki czemu mogą się na niej odbywać treningi pływania synchronicznego.

• Obiekt został wyposażony w sprzęt sędziowski oraz pomiarowy dla zawodów pływackich, waterpolo oraz pływania synchronicznego, a także system wideorejestracji linii mety – jest to unikatowy system na skalę kraju.

• Na hali basenowej zamontowano 2 telebimy, z czego większy ma powierzchnie aż 36 mkw umożliwiające wyświetlanie wyników oraz reklam.

• Woda oczyszczana jest m.in. za pomocą specjalnych lamp UV i zestawów 6 filtrów z wymianą wody 1 objętość basenu na 24h.

• Na obiekcie znajduję się także basen treningowy z tzn. przeciwprądem służący do badań techniki, a także treningów. Prędkość, którą można ustawić dla osoby w niecce to 55 s/100 m.

• Poza basenami znajduję się także strefa saun, na którą składają się 4 sauny wraz z generatorem lodu i 2 jacuzzi z podświetlanym dnem.

źródło: ALSTAL Grupa Budowlana

kp Autor