„Herkules” zakończył XXV Bydgoski Festiwal Operowy. Czas podsumowań

Redaktor | 9 maj 2018 Barokowa opera „Herkules” Georga Friedricha Haendla w wykonaniu Nationaltheater Mannheim (Niemcy) zamknęła tegoroczny Bydgoski Festiwal Operowy. Najsłynniejszym dziełem artysty jest oratorium „Mesjasz”. Opowieść o greckim herosie to jeden z mniej znanych jego utworów. Jednak współcześni krytycy nazywają „Herkulesa” najpiękniejszym z klejnotów w Haendlowskiej koronie,...

Taneczne etiudy na scenie Opery Nova [RECENZJA]

Redaktor | 4 maj 2018 Przedostatnim akcentem tegorocznego Bydgoskiego Festiwalu Operowego był występ Duńskiego Teatru Tańca, który zaprezentował dwie etiudy: „Czarny diament” oraz „Kreda”. Festiwalowa publiczność obejrzała fascynujący popis tancerzy z Kopenhagi – techniczny kunszt, perfekcję, co przełożyło się niezwykle poruszający spektakl.

Zakochany Neptun [RECENZJA]

Redaktor | 1 maj 2018 W ramach Bydgoskiego Festiwalu Operowego na deskach Opery Nova można było wczoraj obejrzeć unikatowe widowisko.

A poszło o pocałunek... [RECENZJA]

Redaktor | 30 kwi 2018 Opera „Pocałunek” Bedřicha Smetany, z którą na Bydgoski Festiwal Operowy przyjechała Opera im. Janáčka Teatr Narodowy w Brnie, praktycznie jest w Polsce nieznana. Była to zatem wyjątkowa okazja, żeby obejrzeć spektakl z narodowego repertuaru Czechów.

Wielka opera rosyjska na XXV BFO [RECENZJA]

Redaktor | 28 kwi 2018 „Kniaź Igor” należy do kluczowych dzieł opery rosyjskiej i był pierwszą operą Aleksandra Borodina. Publiczność Bydgoskiego Festiwalu Operowego mogła zobaczyć to dzieło w wykonaniu Narodowej Opery i Baletu w Sofii.

XXV Bydgoski Festiwal Operowy. Czas na Bułgarów

Redaktor | 25 kwi 2018 Po urzekającym spektaklu baletowym "Romeo i Julia" bydgoskiej Opery Nova, brawurowym musicalu „Trzej muszkieterowie” Teatru Muzycznego Capitol z Wrocławia , 27 kwietnia na XXV BFO wystąpi Opera i Balet w Sofii z operą Borodina „Kniaź Igor”.

„Romeo i Julia”. Balet w teatralnej dramaturgii [RECENZJA]

Andrzej Pawełczak | 23 kwi 2018 Niezwykłe widowisko baletowe na inaugurację tegorocznego jubileuszowego XXV Bydgoskiego Festiwalu Operowego przygotowała Opera Nova. Szekspirowski dramat „Romeo i Julia” to dopracowany w najdrobniejszym szczególe spektakl: choreograficznie, scenograficznie, kostiumowo i muzycznie.

Zbliża się XXV Bydgoski Festiwal Operowy

Redaktor | 8 kwi 2018 XXV Bydgoski Festiwal Operowy zainauguruje 21 kwietnia premiera baletu Sergiusza Prokofiewa „Romeo i Julia” w choreografii Paula Chalmera i pod muzycznym kierownictwem Macieja Figasa, w wykonaniu zespołów Opery Nova.

W ten weekend w operze „Manru”

Redaktor | 2 mar 2018 „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego, pierwszy polski dramat muzyczny, jest rzadkością w polskich teatrach operowych. Opera Nova wystawia go już od 12 lat.