Aniołowie ich w niebie zawsze widzą oblicze Ojca [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 29 wrz 2019 Dziś wprawdzie w zreformowanym kalendarzu liturgicznym przypada dwudziesta niedziela „w ciągu roku”, która znosi święto świętych archaniołów Michała Gabriela i Rafała.  W liturgii dawnej, przedsoborowej oraz w tej, która sprawowana jest do dziś na mocy motu proprio Summorum Pontificum Benedykta XVI, święto św. Michała Archanioła 29 września jest świętem pierwszej klasy,...

Film o ojcu Pio wyświetlą w Wiatraku

Redaktor | 23 wrz 2019 W poniedziałek (23 września) w Kościele katolickim przypada wspomnienie św. ojca Pio. Z tej okazji Fundacja Wiatrak zaprasza na film „Tajemnica Ojca Pio”. Seans o godz. 19.00 w sali widowiskowej Domu Jubileuszowego Jana Pawła II (ul. Bołtucia 7).

W Projekcie Kostka chodzi o przyprowadzenie młodych do Jezusa [ROZMOWA]

Redaktor | 19 wrz 2019 Gdy parafia przejęła kościół filialny św. Stanisława Kostki, ksiądz proboszcz powiedział „Zróbcie coś!”. Chciał uczcić to wydarzenie – opowiada o początkach Projektu Kostka w Złotowie koło Piły ks. Adam Gaca MSF. Od piątku (20 września) do niedzieli (22 września) na młodych czeka mnóstwo tańca i muzyki. Gwiazdą będzie Luxtorpeda.

80 lat temu ziemię ogarnęły ciemności [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 1 wrz 2019 Tylko Chrystus, który uspokoił burzę na morzu, jest władny uspokoić żywioł wojny. Tylko z Nim i w Nim jest możliwy prawdziwy prawdziwy pokój. Stąd konieczne jest przemyślenie raz jeszcze tej prawdy i skierowanie całego życia tak indywidualnego jak i społecznego ku Chrystusowi - pisze Maksymilian Powęski w 80. rocznicę zbrodniczej napaści Niemiec na Polskę, która była...

Bronił małżeństwa, zapłacił życiem [RELIGIA]

Redaktor | 29 sie 2019 29 sierpnia obchodzimy w Kościele wspomnienie (dawniej święto trzeciej klasy) męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Jest to obchód liturgiczny stosunkowo mało znany, w powszechnej świadomości święty Jan jest czczony 24 czerwca.

Kim jest Ona? Kościół o Maryi [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 22 sie 2019 Tydzień temu obchodziliśmy święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 22 sierpnia, kiedy przypada ósmy dzień oktawy tego święta, wspominamy Najświętszą Maryję Pannę Królową - bo ukoronowanie było dopełnieniem Jej wniebowzięcia, jego dalszym ciągiem.

Miecz przenika świat, przenika dusze [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 18 sie 2019 W zreformowanej liturgii czytany jest dziś fragment Ewangelii wg św. Łukasza (12, 49 nn). Jest to jeden z najtrudniejszych, najbardziej niepokojących fragmentów Chrystusowej  Dobrej Nowiny. Nie pozostawia on bowiem złudzeń. Chrześcijaństwo nie jest sielanką, nie jest czymś łatwym, miłym i przyjemnym, choć prowadzi do Boga, który jest najwyższym  szczęściem i ostatecznie ma nas...

Msza święta kujawska. W intencji rolników i z ludową oprawą

Redaktor | 13 sie 2019 W sobotę (17 sierpnia) o godz. 12. 00 w bydgoskiej katedrze ks. biskup Jan Tyrawa odprawi Mszę świętą w intencji pomyślności mieszkańców „małych ojczyzn”. O śpiew zadbają ludowe zespoły, a po Mszy będzie można podziwiać rękodzieło.

Tęczowa ideologia urąga rozumowi [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 10 sie 2019 Od kilku lat w naszych miastach ( w tym w Bydgoszczy), zaczyna się z uporem godnym lepszej sprawy wprowadzać to, co od dziesięcioleci obserwujemy w miastach Zachodu. Mam tu na myśli manifestacje uliczne, które u nas noszą zwodniczą nazwę „marszy równości”, a tam gdzie zepsucie to osiągnęło już rozmiary monstrualne, zwą się one „gay pride”, co przekłada się jako gejowska...

O Mądrości, która wyszłaś z ust Najwyższego [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 4 sie 2019 W święto Zesłania Ducha Świętego pisałem, że „dary Ducha Świętego to siedem energii, które Duch Święty raczył złożyć w naszych duszach, gdy przeniknął do nich przez łaskę uświęcającą, a więc od momentu chrztu. Te energie są nam przywracane za każdym razem, gdy wracamy do łaski w sakramencie pokuty po grzechu ciężkim”.