Religia 6 sty 18:28 | Marta Kocoń
Bydgoscy Trzej Królowie pokłonili się Jezusowi [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Aktorzy jak co roku wcielili się w Mędrców ze Wschodu, którzy wyruszyli za gwiazdą betlejemską, by odnaleźć Dzieciątko. Tym razem Święta Rodzina na Trzech Króli oczekiwała w kościele na placu Wolności.

Bydgoszcz do miast „orszakowych” dołączyła w 2014 roku. Z okazji święta Objawienia Pańskiego (6 stycznia) ulicami przejeżdżali mędrcy: Kacper, Melchior i Baltazar, by oddać cześć nowo narodzonemu Mesjaszowi. Kolorowy pochód za królami, symbolizującym Europę, Afrykę i Azję, nawiązywał do tradycji ulicznych jasełek. Miał pomóc w radosnym przeżywaniu święta.

Tym razem, inaczej niż w poprzednich latach, królom nie mogła towarzyszyć liczna świta. Osobno przybyli na Stary Rynek, skąd za gwiazdą i przy śpiewie kolęd przeszli do kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła na placu Wolności.

O godz. 12.30 została tam odprawiona Msza święta. Po zakończonej liturgii Trzej Królowie pokłonili się Dzieciątku Jezus.

Rolę Świętej Rodziny w tym roku powierzono Kindze, Janowi i - zaledwie czteromiesięcznemu - Nikodemowi Frymarkom. Dwu i półletni Tobiasz towarzyszył rodzicom jako pastuszek. - Czuję się zaszczycona i trochę onieśmielona takim wyróżnieniem - mówi odtwórczyni roli Maryi. - Kiedy trzymam w objęciach mojego synka i wiem, że Maryja robiła dokładnie to samo z Synem Boga, który był jednocześnie jej Maleństwem, to doświadczam prawdziwości, namacalności Wcielenia - tłumaczy.

fot. Anna Kopeć

- Jest to dla mnie wielki zaszczyt, ale również moment skonfrontowania się z tym, na ile jestem do Świętego Józefa podobny w byciu mężem, ojcem, mężczyzną, albo dokładniej, jak bardzo na co dzień się na nim wzoruję - dodaje Jan Frymark. 

Z powodu obostrzeń, Orszak Trzech Króli odbył się bez udziału publiczności, Mszę świętą i pokłon można było jednak śledzić na Facebooku. Organizatorami Orszaku są Ruch Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej i Fundacja Ruchu Światło-Życie.

Więcej zdjęć poniżej.

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji