Religia 10 cze 2020 | mk
Episkopat apeluje przed Bożym Ciałem: Przestrzegajmy zaleceń sanitarnych

fot. archiwum

O zasłanianie ust i nosa przez wiernych oraz zachowanie odstępów podczas uroczystości religijnych prosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Zachęca także, by ze względów bezpieczeństwa jeden z kapłanów udzielał Komunii na rękę, pozostali - do ust.

– Dołóżmy wszelkich starań, aby – w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych – godnie i bezpiecznie celebrować święte tajemnice naszej wiary – napisał.

Cały komunikat publikujemy poniżej.

W kontekście zbliżającej się Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – mając na uwadze zdrowie i życie naszych rodaków – zwracam się do wszystkich uczestników uroczystości religijnych z gorącym apelem o konsekwentne stosowanie się do aktualnych zaleceń sanitarnych. W sposób szczególny proszę o zasłanianie ust i nosa lub zachowanie dystansu dwóch metrów od innych uczestników zgromadzenia. Wskazania te obowiązują wszystkich uczestników liturgii, z wyjątkiem celebransów.

Wyrażając radość ze zniesienia limitu wiernych mogących uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych – zwłaszcza w niedzielnej Eucharystii – pragnę jednocześnie przypomnieć o dalszej konieczności stosowania prewencyjnych zasad bezpieczeństwa w duszpasterstwie, według zaleceń biskupa miejsca.

W tym kontekście zachęcam, aby jeden kapłan udzielał Komunii Świętej na rękę, a pozostali kapłani udzielali odrębnie Komunii Świętej do ust. Jeśli jest obecny tylko jeden kapłan, proszę, aby udzielał Komunii Świętej najpierw osobom pragnącym przyjąć Ją na rękę, a później tym, którzy pragną przyjąć Komunię Świętą do ust.

Dołóżmy wszelkich starań, aby – w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych – godnie i bezpiecznie celebrować święte tajemnice naszej wiary.

Wszystkich Polaków zapewniam o mojej stałej modlitwie za wstawiennictwem Matki Bożej Królowej Polski i św. Jana Pawła II.

Abp Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy

Uroczsytość Bożego Ciała w tym roku przypada 11 czerwca. Biskup Jan Tyrawa zaleca, by procesja odbywały się tylko wokół kościoła, bez ołtarzy bocznych. W taki sposób, tylko wokół świątyni, procesja przejdzie w większości parafii, m.in. w parafiach pw. Świętego Wincentego à Paulo, Świętych Polskich Braci Męczenników, pw. Świętej Trójcy czy Matki Bożej Królowej Męczenników. 

Nie wszystkie parafie jednak zamierzają zastosować się do zalecenia. W parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej na Wyżynach zapowiedziano tradycyjną procesję ulicami osiedla do czterech ołtarzy, choć zastrzeżono, że „ze względu na obecną sytuację pandemii oraz niemożność zachowania odpowiedniej odległości, w czasie procesji wszystkie osoby zobowiązane są do założenia ochronnych maseczek”.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami, w wydarzeniach plenerowych nie może uczestniczyć więcej niż 150 osób. Z drugiej strony, nie ma limtów osób uczestniczących w uroczystości religijnych. 

mk Autor