Religia 9 paź 12:48 | ak
Mężczyźni z całego kraju przeszli w procesji różańcowej ulicami Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Kilka tysięcy mężczyzn wzięło udział w Męskim Różańcu Ulicami Bydgoszczy, który odbył się w sobotę, 8 października. W procesji uczestniczyli mężczyźni z całego kraju.

Członkowie Wspólnoty przeszli trasę z Parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny do Parafii Świętych Polskich Braci Męczenników. Animatorem duchowym, jak również założycielem wspólnoty, jest ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, który rozpoczął sobotnią procesję różańcową:

- Ten różaniec chcemy ofiarować za kościół w Bydgoszczy, nade wszystko za naszego wspaniałego brata ks. bp Krzysztofa Włodarczyka, Wojownika Maryi. (...) Modlimy sie za władze w Bydgoszczy, za władze, które sprawują rządy nad bydgoszczanami. Modlimy się za nich, aby byli otwarci na Boże Błogosławieństwo, byli otwarci na światło Ducha Świętego. (...) Modlimy się też za wszystkie małżeństwa, dzieci i rodziny - mówił ks. Chmielewski.

Mężczyźni wyruszyli spod kościoła po odśpiewaniu pieśni „Maryjo, ukryj mnie...”. Modląc się różańcem, przeszli do świątyni na Wyżynach. Tam kontynuowano spotkanie pod hasłem „Za prawdę warto oddać życie". Biskup Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy św., mówił, że październikowa sobota jest dniem „potrójnie maryjnym”. - Po pierwsze to czas wspomnienia Matki Bożej. Po drugie to czas kojarzący się z modlitwą różańcową. I wreszcie po trzecie to miesiąc misyjny - mówił, wskazując, że to Maryja była pierwszą misjonarką, niosącą Jezusa i ukazującą Go ludziom. Po przerwie, odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu.

Różaniec i spotkanie w parafii, były częścią ogólnopolskiego spotkania Wojowników Maryi, katolickiej wspólnoty poświęconej formacji mężczyzn na dobrych mężów i ojców. Różaniec był „otwarty” dla wszystkich mężczyzn, natomiast spotkanie w kościele dedykowano osobom już należącym do wspólnoty.

Wspólnota organizuje procesje różańcowe w każdą pierwszą sobotę miesiąca - dzień, który w Kościele katolickim poświęcony jest wynagrodzeniu Niepokalanemu Sercu Maryi wyrządzone Jej zniewagi. W Bydgoszczy wspólnota Wojowników Maryi spotyka się przy parafii Matki Bożej Fatimskiej (Ogrody 18) każdego 13. dnia miesiąca oraz przy parafii pw. św. Marka (ul. Salezjańska 1) w pierwsze piątki miesiąca. 

Zdjęcia: Anna Kopeć

ak Autor