Religia 31 lip 20:29 | mk
Pielgrzymi z Bydgoszczy dotarli do Matki [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Świertok/Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

W sobotę (31 lipca), po 11 dniach w drodze, bydgoscy pątnicy doszli do celu. Wędrówkę tradycyjnie zakończył pokłon u stóp Jasnej Góry. Następnie w Kaplicy Cudownego Obrazu odprawiona została Eucharystia.

W tym roku ze względu na pandemię noclegi na całej trasie zaplanowano w namiotach. Zaproponowano także dwie inne formy pielgrzymowania – sztafetową (pielgrzym dołącza tylko na jeden dzień wędrówki) oraz duchową. 

Całą drogę pokonało ok. 200 osób. Sztafetowo (pierwszego i ostatniego dnia) pielgrzymowął m.in. niewidomy Grzegorz Dudziński, prezes Fundacji Światłownia. – (…) Odczucia niezmienne. Wielka solidarność i bliskość pielgrzymów. Każdy chce temu drugiemu nieba uchylić. Zupełnie inaczej, niż na co dzień. Niech taka pielgrzymka trwa… Wreszcie padnięcie na kolana przed najświętszym obrazem. Łzy w oczach, modlitwy za przyjaciół i wrogów, za wszystko. I podziękowania za życie, za ludzi, za tę pielgrzymkę. Przy okazji gorące podziękowania dla Magdy i Agnieszki za skuteczne holowanie ślepaka – napisał na Facebooku.

Wędrowcy z Bydgoszczy mieli do pokonania ok. 340 kilometrów, więcej przeszli pątnicy z Górki Klasztornej (Grupa Złota), którzy wyruszyli już 19 lipca, oraz z Nakła nad Notecią (Grupa Srebrna), będący w trasie od 20 lipca. Z pielgrzymami z bydgoskich parafii spotkali się 21 lipca podczas porannej Mszy świętej w katedrze bydgoskiej; odtąd szli wspólnie z nimi. Oddzielnymi trasami wędrowały trzy grupy promieniste: z Szubina, Fordonu i Sępolna.

XVII Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę towarzyszyło hasło roku duszpasterskiego: „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”. Pątnicy modlili się m.in. o to, by Eucharystia ożywiała serca katolików, a także o wybór dobrego pasterza – biskupa diecezji bydgoskiej.

Każdego dnia pielgrzymki w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy (pl. Piastowski), w wyrazie duchowej łączności z pielgrzymami o godz. 20.30 odbywały się czuwanie i apel jasnogórski. 

Zdjęcia w tekście: Krzysztof Świertok/Biuro Prasowe @JasnaGóraNews (za zgodą)

Więcej zdjęć na stronie Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bydgoskiej na Facebooku

mk Autor