Religia 5 cze 13:13 | ak
Rodzinny różaniec z Wojownikami Maryi. Jedną z intencji była modlitwa o pokój [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

W sobotę (4 czerwca) ponownie odbyła się procesja różańcowa ulicami Bydgoszczy. Tym razem uczestnicy przeszli od Katedry pw. św. Marcina i Mikołaja (Farna 2) do Bazyliki pw. św. Wincentego à Paulo (al. Ossolińskich 2). W rodzinnym różańcu, zorganizowanym przez Wojowników Maryi uczestniczył ordynariusz bp Krzysztof Włodarczyk.

- Pierwsza sobota miesiąca przypomina treści orędzia fatimskiego, żebyśmy chwycili za różaniec i modlili się patrząc najpierw w swoje serce. Żebyśmy zwrócili się całkowicie do Pana Boga i w Nim pokładali ufność o nawrócenie grzeszników, o pokój w ludzkich sercach i pokój w świecie - mówił na rozpoczęciu procesji różańcowej bp Włodarczyk. I dodał: - Bierzemy to narzędzie, które mamy w ręku, ten miecz, którym jest różaniec, aby zanosić pokornie nasze modlitwy przed jej wstawiennictwo. Byśmy doswiadczyli opieki i owoców tej modlitwy. 

Procesja rozpoczęła się na placu przy katedrze. Uczestnicy, rozważając tajemnice różańca, przeszli m. in. ulicami: Mostową, Focha, Gdańską do Bazyliki pw. św. Wincentego à Paulo. Tam o godz. 12.00 została odprawiona Msza św. w intencji wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny wyrządzonych jej zniewag. Mszę św. sprawował bp Włodarczyk.

– Chrystus mówiąc: „Wszystko jest możliwe dla tego, kto wierzy”, oczekuje modlitwy. Musi ona być wypowiadana z przeświadczeniem o jej sile, systematycznie, z pokorą. Zamiast załamywać ręce i się przesadnie martwić, trzeba wziąć do ręki różaniec – mówił w czasie homilii.

Biskup przywołał również przesłanie z Fatimy. – Tajemnica Fatimy ciągle trwa. Czujemy to i jesteśmy tego świadomi, widząc, ile nieszczęść jest wokół nas, przemocy, wojen, prześladowań chrześcijan, terrorystycznych zamachów – przypomniał ordynariusz.

Uczestnicy różańca modlili się m.in. o pokój.

W procesji oraz Eucharystii uczestniczył także pochodzący z Ukrainy ks. Roman Narytnyk, proboszcz parafii greckokatolickiej w Bydgoszczy

Po procesji i Mszy świętej na placu przy bazylice odbył się piknik rodzinny. Na najmłodszych czekał dmuchany zamek, konkursy z nagrodami,  malowanie twarzy, wata cukrowa, a na nieco starszych wspólna zabawa i przysmaki z grilla.

Męski Różaniec Ulicami Bydgoszczy cyklicznie organizuje regionalna grupa Wojowników Maryi, ogólnopolskiej wspólnoty założonej przez salezjanina, ks. Dominika Chmielewskiego, poświęconej m.in. formacji mężczyzn na dobrych mężów i ojców. W Bydgoszczy grupa spotyka się przy parafii Matki Bożej Fatimskiej (ul. Ogrody 18) oraz przy parafii pw. św. Marka (ul. Salezjańska 1). Więcej m.in. na stronie Wojownicy Maryi Bydgoszcz na Facebooku. 

fragm. diecezja.bydgoszcz.pl

Zdjęcia: Anna Kopeć, więcej fotografii w galerii poniżej

ak Autor