Religia 25 kwi 08:56 | mk
Powrót do muzycznych korzeni Kościoła. Chorał gregoriański i nie tylko [ZDJĘCIA, WIDEO]

Warsztaty śpiewu gregoriańskiego w Domu Polskim, fot. Anna Kopeć

Od 23 do 24 kwietnia trwała w Bydgoszczy konferencja poświęcona muzyce sakralnej. Jej zwieńczeniem była Msza św. w kościele pw. NSJP, odprawiona w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Ogólnopolska konferencja „Muzyka sakralna w wymiarze kulturowo-edukacyjnym” odbyła się już po raz siódmy. Jej organizatorami byli Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Diecezja Bydgoska.

- Konferencja jest adresowana do każdego, kto interesuje się zagadnieniami muzyki sakralnej. Podczas tej edycji poruszamy głównie temat muzyki towarzyszącej nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego - zapowiadał przed wydarzeniem ks. dr Mateusz Ziemlewski.

fot. Anna Kopeć

Poza częścią teoretyczną, przewidziano również warsztaty: wykonawstwa chorału gregoriańskiego oraz improwizacji organowej. Te drugie były przede wszystkim propozycją dla muzyków kościelnych. - Improwizacja organowa to na bieżąco tworzony utwór muzyczny. Czasem podczas liturgii pojawia się miejsce i czas, by wypełnić je dobrą muzyką. Żeby tę dobrą muzykę mieć w zanadrzu, trzeba się kształcić - podkreślał ks. Ziemlewski. Podczas konferencji organiści mogli doskonalić umiejętności pod okiem fachowców.

Z uwagi na obostrzenia konferencja odbyła się on-line, była transmitowana  z Domu Polskiego (ul. Grodzka 1) w Bydgoszczy oraz z Akademii Muzycznej.

screen

Zakończyła się w sobotę (24 kwietnia) wieczorem, Mszą świętą w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, odprawioną w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (plac Piastowski).

Z materiałami wideo z konferencji można zapoznać się na stronie Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy na Facebooku. Poniżej jedno z nagrań. 

Więcej o muzyce sakralnej - wkrótce.

mk Autor