Religia 22 maj 2020 | Redaktor
Św. Rita od spraw beznadziejnych – wspominamy ją 22 maja

fot. sw-rita.pl

Kult św. Rity z Cascii jest bardzo popularny w Polsce i diecezji Bydgoskiej. W piątek przypada jej wspomnienie szczególnie czczone w parafii św. Łukasza w Fordonie.

Święta Rita z Cascii czyli Margherita Lotti Rita urodzona we Włoszech ok. roku 1370 jest patronką spraw trudnych i beznadziejnych. Dniem jej wspomnienia jest 22 maja czyli data śmierci w roku 1457.

W Polsce ślady kultu św. Rity sięgają XVIII wieku. Związane są z działalnością na naszym terenie ss.

augustianek oraz działaniami w Polsce duchownych pochodzenia włoskiego. Obecnie mamy sanktuarium św. Rity w Nowym Sączu. Miejscami kultu są m.in.; Kraków (kościół św. Katarzyny), Warszawa (kościół Dzieciątka Jezus), Zabrze (parafia św. Macieja), Turów (parafia Narodzenia NMP) oraz Maków Podhalański (Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin).

Także Bydgoszcz wyróżnia się na mapie kultu św. Rity. Przy fordońskiej parafii św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity działa Diecezjalny Ośrodek Kultu św. Rity.

Jak co roku przygotował on bogaty program uroczystości odbywających się od 22 maja. Uroczystści będą odbywały się w każdy 22 dzień kolejnych miesięcy do maja 2021 roku (szczegóły na plakacie).

Szczególny kult św. Rity związany jest z licznymi cudami dokonanymi za jej pośrednictwem. Także jej ciało złożone w przeszklonym sarkofagu w kościele w Cascii zachowało w sposób niezmieniony wygląd od VI wieków. W ikonografii św. Ritę przedstawia się często z różą, dziećmi lub cierniem. Zawsze w stroju zakonnym z białym welonem.

 

 

Źródło: sw-rita.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor