Religia 23 sie 15:08 | mk
Sztafetowo pokonali trasę z Bydgoszczy na Jasną Górę

fot. Diecezjalne Duszpasterstwo Akademickie „Martyria”/Facebook

49 osób wzięło udział w II Akademickiej Pielgrzymce Biegowej zorganizowanej przez duszpasterstwo „Martyria”. Na zakończenie pątnicy uczestniczyli w Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu i Apelu Jasnogórskim.  

Pielgrzymka rozpoczęła się w sobotę (21 października) Eucharystią o godz. 6.00 rano w kościele pw. Matki Bożej Królowej Męczenników w Fordonie. Następnie wystartowała pierwsza grupa. – Zabieramy Was w sercach – napisali organizatorzy na Facebooku.

To już druga edycja wydarzenia. Każdy uczestnik miał przypisany, wcześniej przygotowany przydział trasy, na którym stawiał się o odpowiedniej godzinie, by przejąć „pałeczkę” – różaniec. 

fot. Diecezjalne Duszpasterstwo Akademickie „Martyria”/Facebook

Jeden etap sztafety to 10 kilometrów, które należało przebyć w nie więcej niż 70 minut. Część etapów pokonywali pojedynczy biegacze, inne – rodziny lub grupy znajomych. Na zakończenie swojego odcinka pielgrzym otrzymywał pamiątkowy medal.

Za biegnącymi jechał specjalnie oznakowany samochód duszpasterstwa akademickiego. Bieg nie został przerwany także w nocy, trwał łącznie 35 godzin.

fot. o. Michał Bortnik @JasnaGóraNews (za zgodą)

Sztafeta przebyła łącznie 330 km podzielonych na 33 etapy.  „Ostatnią prostą” na Jasną Górę uczestnicy pokonali wspólnie; tradycyjnie oddali też Matce Bożej pokłon u stóp sanktuarium.

fot. o. Michał Bortnik @JasnaGóraNews (za zgodą)

Zwieńczeniem pielgrzymki była niedzielna (22 sierpnia) Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 20.00 oraz poprowadzenie Apelu Jasnogórskiego o godz. 21.00.

fot. Diecezjalne Duszpasterstwo Akademickie „Martyria”/Facebook

– Papież Franciszek powiedział, że ewangelizacja to przekazanie pałeczki, bardzo nam się to spodobało. Ja z całych sił muszę pokonać dystans, natomiast jestem odpowiedzialny za tego, któremu przekażę pałeczkę, a on ma już zrobić swoje. I tak też pojmujemy naszą wiarę i relacje z Jezusem, że jesteśmy nawzajem za siebie odpowiedzialni. Może często myślimy, że jesteśmy odpowiedzialni za zbawienie całego świata, a najczęściej tych, których mamy wokół siebie – wyjaśniał Biuru Prasowemu Jasnej Góry ks. Piotr Wachowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

mk Autor