Wydarzenia 12 cze 2018 | Redaktor
Dodatkowe miejsca w bydgoskich żłobkach

fot. Anna Kopeć

Żłobek Miejski nr 18 będzie mógł przyjąć więcej dzieci i zyska nowe wyposażenie. Wyłoniono wykonawcę na rozbudowę placówki. Natomiast podmioty niepubliczne otrzymają dofinansowanie, które umożliwi stworzenie kolejnych miejsc dla maluchów.

Jesienią rozpocznie się rozbudowa żłobka miejskiego nr 18 „Biedroneczka” (ul. Brzozowa 28). Przy istniejącym budynku powstanie parterowy pawilon z łącznikiem. Przebudowane zostanie również otoczenie żłobka (5 oddzielnych placów zabaw, 14 miejsc parkingowych), a wnętrze zyska nowe wyposażenie (klimatyzacja, oczyszczacze powietrza, kamery z mikrofonami). Tym sposobem w placówce powstanie 110 nowych miejsc dla dzieci w wieku do 3 lat.

Obecnie trwa pierwszy etap inwestycji - projektowanie i uzyskiwanie pozwoleń na budowę. W październiku mają rozpocząć się prace budowlane. Zakończenie przebudowy planowane jest na lipiec 2019 roku. Wartość projektu to ponad 6 mln złotych, z czego ponad 3 mln zostanie pokryta z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Nowe miejsca w żłobku będą dostępne od września 2019 roku.

fot. Anna Kopeć

Głównym celem projektu jest aktywizacja zawodowa osób, które sprawują opiekę nad dziećmi do lat 3. Więcej miejsc w żłobkach i bardziej komfortowe warunki mają zachęcić młode mamy do powrotu do pracy. 

- Od roku 2010 do roku 2019 liczba miejsc zwiększyła się dwukrotnie, z 615 do 1180. Pozyskaliśmy dużo środków zewnętrznych na opiekę żłobkową. Ponad 12 mln z rządowego programu „Maluch” i ponad 2 mln na program „Bydgoskie Żłobki+”- mówiła z-ca prezydenta Iwona Waszkiewicz.

fot. Anna Kopeć

Dofinansowania opieki prywatnej 

Poza żłobkami miejskimi w Bydgoszczy opiekę nad dziećmi do 3 lat sprawują również trzy żłobki niepubliczne (57 dzieci pod opieką) i siedem klubów dziecięcych (96 dzieci).

Na najbliższej sesji Rady Miasta prezydent zaproponuje projekt uchwały, który umożliwi tym instytucjom otrzymanie dotacji. Ma to zwiększyć dostępność opieki nad najmłodszymi dziećmi i obniżenie kosztów, jakie ponoszą rodzice korzystający z placówek niepublicznych. Dotacja ma wynosić 400 zł/m-c na dziecko zamieszkałe w Bydgoszczy, a jeśli dziecko jest niepełnosprawne - 500 zł/m-c. Uchwała dotacyjna będzie obowiązywała od września tego roku do końca sierpnia 2019 roku.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego dofinansowanie otrzymało siedem projektów, które będą realizowane przez niepubliczne podmioty. Umożliwi to stworzenie 204 nowych miejsc opieki:

  • Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy – 20 miejsc,
  • Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny – 20 miejsc,
  • Fundacja Kamienica 12 – 20 miejsc,
  • Akademia Malucha u Tomcia Palucha Małgorzata Dober – 10 miejsc dla dzieci z niepełnosprawnościami,
  • Strefa Edukacji E=MC2 Sp. z o.o. Bydgoski  Żłobek „Lucky Bebe” – 64 miejsca,
  • Centrum Opiekuńczo-Edukacyjne s.c. B. Rydlichowska, E. Korpusińska-Prusak – 40 miejsc,
  • Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy – 30 miejsc.

- Liczymy na to, że uchwała dotacyjna zmobilizuje i zainicjuje powstanie nowych obiektów - powiedziała Iwona Waszkiewicz.

Źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor