Wydarzenia 27 lip 2019 | Redaktor

W ramach obchodów 75. rocznicy powstania warszawskiego na bydgoski Starym Rynku odbędzie się seans filmu „Miasto 44” (1 sierpnia, godz. 21.00).

Ratusz zaprasza wszystkich bydgoszczan do wspólnego oglądania filmu w samym sercu miasta. Miasto wpisuje seans w Bydgoski Rok Wolności, który ma podkreślić wyjątkowość przypadających w tym roku jubileuszy. Film „Miasto 44”est to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury czy młodzieńczej lekkomyślności - taka postawa jest czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości, kiedy śmierć grozi na każdym kroku. Fabuła toczy się w Warszawie latem 1944 roku. Dramat wojenny przedstawia historię miłości dwojga młodych ludzi w momencie wybuchu powstania warszawskiego.  W rolach głównych zobaczymy Józefa Pawłowskiego,  Zofię Wichłacz, Annę Próchniak oraz Antoniego Królikowskiego.

Oficjalne obchody 75. rocznicy powstania warszawskiego odbędą się w czwartek (1 sierpnia, godz. 17.00) pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego u zbiegu ulic Gdańskiej i Czerkaskiej.  Dla uczczenia rocznicy podczas nich wystąpi „Zespół Wokalny Fresca Voce”,  który wykona pieśni powstańcze, a także zostaną zaprezentowane stroje z okresu powstania. Uroczystości zostaną poprzedzone Mszą świętą w kościele garnizonowym pw. NMP Królowej Pokoju o godz. 15.30.

Uroczystości rocznicowe organizują też Bydgoscy Patrioci. Odbędą się pod hasłem „Bydgoszcz pamięta” 1 sierpnia od godz. 15.00 na placu Wolności przed kościołem pw. Piotra i Pawła.

   

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor