Wydarzenia 26 paź 2018 | Redaktor
Mieczysław Franaszek z medalem Gloria Artis

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Dziś (26 października) w urzędzie wojewódzkim srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis został odznaczony wybitny bydgoski aktor teatralny, znany m.in. z filmu „Bohater Roku” pan Mieczysław Franaszek. Medal wręczył mu gospodarz miejsca, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Po uroczystości odbyło się posiedzenie Zespołu Doradczego Niepodległa.

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Mieczysław Franaszek w towarzystwie swoich bliskich oraz przyjaciół odebrał medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Decyzję o uhonorowaniu aktora podjął wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

Mikołaj Bogdanowicz dziękował i gratulował laureatowi za zaangażowanie.

Mieczysław Franaszek całą swoją karierą zawodową bardzo sobie zapracował na to odznaczenie. - Dziękuję za to, że upiększa pan uroczystości patriotyczne, które organizujemy. Cieszę się, że mogłem poznać tak oddaną sprawie osobę jak pan Mieczysław - powiedział wojewoda.

Aktor nie krył wzruszenia i zwrócił uwagę na ważny aspekt jego pracy.

- Jestem bardzo wzruszony, ponieważ to szczególne odznaczenie. Jest ono dowodem zauważenia czyjejś pracy. Mój zawód jest interesujący, bo zatrzymuje wiek. Oglądając ostatnio film z moim udziałem, zobaczyłem siebie i lata się cofnęły. Przyjemność uprawiania aktorstwa to jest czarodziejskość zatrzymania się w czasie - mówił Franaszek.

Po uroczystości odznaczenia obradował Zespół Doradczy „Niepodległa”, któremu przewodniczy prof. Wojciech Polak.

Źródło: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor