Wydarzenia 13 lip 2019 | Redaktor

W najbliższą niedzielę (14 lipca) przypada kolejna odsłona tzw. handlowej niedzieli w Śródmieściu i na Starym Mieście. Dla mieszkańców i turystów przygotowano wiele atrakcji m.in. RetroŚniadanie, unikatowe zdjęcia starej Bydgoszczy w 3D, retro sesję fotograficzną.

Handel będzie się odbywał w obszarze między Długą, Dworcową i Gdańską od godz. 11.00 do 15.00. Elementem uzupełniającym jest Frymark na Gdańskiej przy BCF Drukarnia.

Tematem przewodnim najbliższej niedzieli jest historia. Spacerujący po Starym Mieście i Śródmieściu będą mogli obejrzeć trójwymiarowe zdjęcia starej Bydgoszczy – wszystko dzięki stereoskopom, które dostępne będą w rejonie centrum. Na fotografiach zobaczyć będzie można wiele ujęć z lotu ptaka, w tym dawny teatr przy placu Teatralnym, pierzeję zachodnią Starego Rynku, kamienice przy ulicy Mostowej czy synagogę. Będzie można zobaczyć też Stary Kanał Bydgoski, a także zieleń miejską z początków XX wieku. 

Do akcji włączyli się bydgoscy restauratorzy i przedsiębiorcy, m.in. Restauracja Weranda oraz Galeria Retro, gdzie profesjonalni fotograficy zapraszają chętnych na niezwykłą podróż w czasie po Bydgoszczy lat 20. i 30. XX wieku.  

Z kolei w parku Kazimierza Wielkiego odbędzie się sesja zdjęciowa „RertoPortret Bydgoszczan”. Będzie można obserwować także prace Piotra Gutkowskiego i zapoznać się z techniką mokrego kolodionu. Natomiast Dawid Miszewski odkryje tajemnice fotografii halogenowo srebrowej, a Katarzyna Grys wykona sesję zdjęciową w technice cyfrowej oraz w podczerwieni.

Do zdjęć pozować będzie nieformalna grupa rekonstruktorów w stylizacji z lat 20. XX wieku. Organizatorzy zachęcają do wspólnych zdjęć w parku i we wnętrzach Hotelu Bohema oraz Restauracji i Kawiarni Weranda.

Przed restauracją Weranda odbędzie się pokaz Podwórko Tajemnic – Bydgoszcz 1920. Następnie będzie można posłuchać krótkiego wykładu o historii zachodniej pierzei (godz. 13.00). Restauracja Weranda zaprasza również na wyjątkowe śniadanie w stylu lat 20.

Z kolei w hotelu będzie okazja zobaczyć karty menu sprzed stu lat, posłuchać muzyki z patefonu i zajrzeć do jedynej w mieście palarni cygar, by odkryć historię Bydgoskiej Fabryki Cygar.

Najlepsze zdjęcia zrobione podczas RetroŚniadania z historią zostaną nagrodzone zaproszeniem do Restauracji i Kawiarni Weranda na wieczór przy butelce wina z przekąskami. 

Szczegóły: www.facebook.com/centrummiasto

Czytaj także: Śródmieście sprzed stu lat. Podwórko tajemnic ujawnia wideo

źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor