Wydarzenia 31 lip 2019 | Redaktor
Pielgrzymi z Bydgoszczy dotarli do Mamy [ZDJĘCIA]

fot. Jasna Góra/Krzysztof Świertok

Bydgoscy pątnicy, po niespełna 11 dniach w drodze, weszli w środę (31 lipca) na Jasną Górę i pokłonili się Maryi. Dziękowali za 15 lat diecezji bydgoskiej.

Z Bydgoszczy wyruszyli pieszo w niedzielę (21 lipca), przebyli łącznie ok. 340 kilometrów. Trasa pielgrzymów wiodła m.in. przez Kruszwicę, Kramsk, Poddębice, Szadek, Kamyk. „Najdłuższego” dnia pielgrzymowania – idąc z Kruszwicy do Sompolna – pokonali aż 43 kilometry. Następnego dnia dotarli do innego sanktuarium, będącego celem pielgrzymek – Lichenia.

– Mamy świadomość trudu i wyrzeczeń, jaki każdy z Was musi ponieść, aby osiągnąć cel tej pielgrzmki, Jasną Górę, spotkanie u Matki. Tak niedawno to ona nawiedzała naszą diecezję, każdą parafię. Wyruszamy, żeby podziękować – mówił podczas homilii w Licheniu ks. dr Paweł Hoppe, ojciec duchowny w bydgoskim seminarium, nawiązując do peregrynacji kopii ikony jasnogórskiej w diecezji bydgoskiej.

Tegoroczne hasło główne pielgrzymki brzmiało „W mocy Bożego Ducha”. W drogę obok grup parafialnych wybrała się też  grupa akademicko-młodzieżowa – Przezroczysta. Tym razem wędrowała pod hasłem „Listy do K.”. To nawiązanie do listów do pierwszych Kościołów, które św. Jan zawarł w księdze Apokalipsy.

Grupa Srebrna z Nakła nad Notecią do Bydgoszczy wyruszyła 20 lipca. W Licheniu z pielgrzymką tradycyjnie połączyła się Grupa Złota z Górki Klasztornej, która w drodze była już od 19 lipca.

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej była jubileuszową – odbyła się po raz 15. – tyle lat ma również diecezja. Eucharystii w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze przewodniczył ks. biskup Jan Tyrawa.

fot. Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej

fot. Jasna Góra/Krzysztof Świertok

mk

Więcej zdjęć w galerii poniżej.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor