Wydarzenia 31 lip 2018 | Redaktor
Przebudowa górnego tarasu trwa. Kolejne zmiany w ruchu

źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy

W sierpniu przebudowana zostanie północna jezdnia ul. Wojska Polskiego i gotowe ma być rondo przy skrzyżowaniu z Chemiczną. W związku z tym będą też kolejne zmiany w ruchu.

Od 9 sierpnia zostanie wprowadzony kolejny etap tymczasowej organizacji ruchu na ul. Wojska Polskiego. Zostanie zamknięta jezdnia północna (w kierunku do centrum) na odcinku od ul. Baczyńskiego do ul. Chemicznej. Ruch dwukierunkowy zostanie poprowadzony na jezdni południowej. Do ul. Baczyńskiego będzie można dojechać poprzez ul. Kapuściska. Podstawowe prace przy rondzie zakończą się w przyszłym miesiącu. Poniżej schemat ustawienia tablic z informacjami o utrudnieniach.

źródło: ZDMiKP

Natomiast w miniony piątek (27 lipca) został zamknięty jeden pas ruchu na jezdni południowej ul. Wojska Polskiego na odcinku od ul. Magnuszewskiej do ul. Szpitalnej.

Po zakończeniu inwestycji na Kapuściskach zupełnie zmieni się wygląd pętli autobusowo-tramwajowej. Rozbudowa węzła umożliwi m.in. kierowanie tramwajów z ul. Wojska Polskiego (od strony centrum) na ul. Szpitalną. W ten sposób linie, które będą kursować nowym torowiskiem po Kujawskiej zyskają możliwość dojazdu na Glinki. Przebudowana zostanie także pętla przy ul. Magnuszewskiej. Na niej będą mogły zawracać tramwaje jadące zarówno od węzła Szarych Szeregów, jaki i od strony ronda Kujawskiego. W trakcie remontu zostanie również przebudowana sieć trakcyjna, a zwrotnice zostaną wyposażone w system sterowania radiowego. Na odcinku od Szarych Szeregów do Magnuszewskiej zbudowany będzie ciąg pieszo-rowerowy.

Na wniosek mieszkańców wprowadzony został na ul. Wojska Polskiego od strony Wyżyn trzeci tor dla tramwajów skręcających w kierunku Perłowej. Dzięki temu nie będą one blokowały innych składów jadących w kierunku Glinek lub Kapuścisk. Na prośbę bydgoszczan wytyczone zostanie również drugie przejście dla pieszych na przystanku Szarych Szeregów od strony północnej. Uwzględniono też pozostawienie możliwości zjazdu z ul. Bełzy na stację benzynową Statoil.

Projekt uwzględnia również budowę infrastruktury rowerowej, modernizację oświetlenia, kanalizacji deszczowej i jezdni. Nowe przystanki i chodniki będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Prace budowlane na Kapuściskach pochłoną ok. 65 mln złotych. Ta inwestycja to jeden z elementów projektu zakładającego poprawę obsługi komunikacyjnej osiedli górnego tarasu Bydgoszczy (Wzgórze Wolności, Wyżyny, Kapuściska). Wcześniej zawarto umowy na zakup 21 nowych tramwajów. Wiosną rozpoczęły się prace na pętli Kapuściska oraz trwają przygotowania do rozbudowy ul. Kujawskiej. Łączna wartość inwestycji, które mają poprawić komunikację na górnym tarasie miasta to około 412 mln zł. 

Zakończenie przebudowy węzła Szarych Szeregów planowane jest na jesień przyszłego roku. Natomiast prace na ul. Kujawskiej zaplanowano na okres około dwóch lat.

Źródło: UMB

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor