Wydarzenia 31 sty 2018 | Michał Jędryka
Puchary dla najszybszych ptaków

fot. Anna Kopeć

Wicewojewoda Józef Ramlau i wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski wręczyli dziś puchary zwycięzcom narodowego lotu gołębi - Memoriału im Jana Pawła II, który odbył się w lipcu br.  Gołębie leciały z Brukseli do Polski, a o locie tym pisaliśmy już wiele razy.  Dochód z niego przeznaczony był na budowę polskiego kościoła we Lwowie. 

Wicewojewoda z okazji dzisiejszej uroczystości wspomniał o pięknej idei wspierania żywiołu polskiego na ziemiach, które kiedyś należały do Rzeczpospolitej, a które choć w ramach innych już organizmów politycznych wciąż podtrzymują i rozwijają polskie dziedzictwo kulturowe.
 
Historię lotu przypomniał Sławomir Burek prezes Okręgu Bydgoszcz Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Lot trwał 8.5 godziny. Ptaki leciały 1000 km. Gołębie te były w Brukseli tylko raz w życiu i bezbłędnie znalazły drogę do domu. Był to specyficzny lot, zaakceptowany jednogłośnie, przez walny zjazd delegatów związku. Wystartowało 45 tys. gołębi. Loty narodowe o takim zasięgu są organizowane przez Związek raz na kilka lat. Był to pierwszy lot na tej trasie. Cieszymy się że się udał - powiedział prezes. Zapowiedział też, że w przyszłości podobna współpraca będzie kontynuowana. 
 
Wacław Rubka, dyrektor lotu, powiedział o pomyśle abpa lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego by kolejny lot odbyl się ze Lwowa lub z Kamieńca Podolskiego.
 
Puchary wręczono właścicielom najlepszych gołębi z województwa kujawsko-pomorskiego
 
I miejsce zajął gołąb Stanisława Lewandowskiego 
 
II  miejsce - Eugeniusza Brojanka
 
III miejsce - Pawła Kufla.