Wydarzenia 8 gru 2017 | Redaktor
Rejewski rusza do Warszawy

Na zdjęciu nowoczesne składy PKP InterCity Flirt firmy Stadler oraz Dart z PESA Bydgoszcz/Wikipedia

Od niedzieli nowy rozkład jazdy PKP. W pierwszy kurs na trasie Bydgoszcz-Warszawa pojedzie IC Rejewski. Odjazd z dworca głównego o godzinie 10:12.

Wcześniej, bo już o godz. 9:30 na dworcu PKP w Bydgoszczy odbędzie się uroczystość nadania pociągowi kursującemu na trasie Bydgoszcz-Warszawa imienia Mariana Rejewskiego. Uroczystość jest częścią obchodów 85. rocznicy złamania przez Rejewskiego kodów niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”. Honorowym gościem uroczystości będzie córka kryptologa pani Janina Sylwestrzak.

Krótką prezentację sylwetki i dokonań Mariana Rejewskiego przedstawi dr Krzysztof Osiński z bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, który jest również autorem artykułów historycznych na łamach „Tygodnika Bydgoskiego”. Ponadto IPN przekazał przedstawicielom PKP 350 egzemplarzy wydanej w serii „Patroni naszych ulic” broszury o Marianie Rejewskim autorstwa Osińskiego. Zostanie ona wręczona pasażerom podróżującym pierwszym kursem pociągu z nową nazwą. Odjazd pociągu "Rejewski" o godz. 10:12.

Przypomnijmy, że pociąg zawdzięcza nazwę bydgoszczanom i bydgoskim mediom z „Tygodnikiem Bydgoskim” i „Gazetą Wyborczą” na czele, którzy zorganizowali akcję i podpisali się pod petycją do PKP InterCity o nadanie imienia "Rejewski" jednemu ze składów na trasie z Bydgoszczy do Warszawy.

 Czytaj też: Mural Rejewskiego przy Gdańskiej

O akcji bydgoskich mediów o nadanie pociągowi imienia Rejewskiego  cz.1

O akcji bydgoskich mediów o nadanie pociągowi imienia Rejewskiego cz. 2

j

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor