Wydarzenia 16 cze 2019 | Redaktor
Wolność jest w nas. Kościół katolicki w PRL - można już oglądać wyjątkową wystawę [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Wrogowie Polski doskonale zdawali sobie sprawę, że Kościół był gwarantem wolności i aby zniewolić naród należy zniszczyć Kościół – mówił Mateusz Soliński na otwarciu wystawy „Wolność jest w nas. Kościół katolicki w PRL” w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy.

Wernisaż wystawy odbył się w niedzielę (16 czerwca) w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy (Zbiory Archeologiczne, ul. Mennica 2).

Tutaj: Zapowiedź wystawy ze zdjęciami.

Mateusz Soliński/fot. Anna Kopeć

Krótkie słowo wstępne wygłosił kustosz wystawy Mateusz Soliński. – Wrogowie Polski doskonale zdawali sobie sprawę, że Kościół był gwarantem wolności i aby zniewolić naród należy zniszczyć Kościół. Stało się to szczególnie widoczne w czasach zaborów – mówił. – Odzyskanie niepodległości nie stałoby się możliwe bez udziału Kościoła, który pielęgnował tożsamość narodową. Ta praca u podstaw, której zapleczem był Kościół katolicki pozwoliła przetrwać narodowi.

Soliński zauważył, że ta sytuacja powtórzyła się po 1945 roku. – Po rozprawieniu się Sowietów ze zbrojnym podziemiem i z początku legalnie działającą opozycją, Kościół pozostał jedyną realną siłą zdolną przeciwstawić się komunizmowi – mówił. – Do końca lat 70. ubiegłego wieku, zanim zaczęły tworzyć się struktury solidarnościowe, władze mogły przeznaczyć cały impet na walkę z Kościołem i czyniły to, co staramy się pokazać na tej wystawie. Robiły to w sposób zarówno zewnętrzny jak i wewnętrzny.

Mateusz Soliński zwrócił też uwagę na obecne zagrożenia, które jego zdaniem „płyną bardziej z Zachodu niż ze Wschodu”. – Kościół znowu staje się takim bastionem, który może ochronić nas przed ideologicznymi pułapkami – mówił. – Wydaje mi się, że niezależnie od naszych zapatrywań światopoglądowych Kościół powinien stać się przedmiotem naszej szczególnej troski.

Materiały zdjęciowe i obiekty prezentowane na wystawie „Wolność jest w nas. Kościół katolicki w PRL” pochodzą od kilkudziesięciu podmiotów, ale większość z nich pozyskane zostało ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa „Wolność jest w nas. Kościół katolicki w PRL” czynna będzie do 29 września 2019 r.

Miejsce: Zbiory Archeologiczne, ul. Mennica 2

jk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor