Wydarzenia 29 cze 2019 | Redaktor

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy zaprasza na pierwszą tegoroczną wycieczkę w cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”, która odbędzie w sobotę (6 lipca). Na uczestników czeka moc atrakcji. Zapisy już trwają.

Wycieczkę otworzy prezentacja filmu o zachodniej pierzei Starego Rynku (autor Aleksander Czepek, teksty: Sebastian Malinowski i Andrzej Adamski, muzyka: Waldemar Dziok -bydgoszczanin mieszkający w Finlandii, efekty akustyczne - Zdzisław Pająk).

Potem, w związku  z ogromnym zainteresowaniem odbudową zachodniej pierzei Starego Miasta, będzie można zobaczyć arcyciekawą prezentację historyka sztuki dr. Andrzeja  Kusztelskiego  z  Polskiej Akademii Nauk,  Instytut Sztuki, Katalog Zabytków Sztuki w Polsce. Nasz gość pierwszy przedstawił dzieje pierzei, jej twórców i walory architektoniczne w oparciu o nieznane dotąd fakty. Po prezentacji ruszy spacer po Starym Rynku. Przewodnikiem będzie znany bydgoski archeolog Robert Grochowski, który wskaże miejsce lokalizacji, rozplanowania, budowy oraz opowie o detalach architektonicznych budynków wyburzonych przez Niemców. Wszystko oparte będzie o bardzo dobrze zachowane dokumenty m.in. z Archiwum Państwowego w Bydgoszczy.

Kolejnym etapem wycieczki będzie miniatura piastowskiego zamku bydgoskiego budowanego przez króla Kazimierza III Wielkiego oraz relikty tej budowli. Tym razem Robert Grochowski reprezentujący Fundację Zamku Bydgoskiego, poprowadzi uczestników w rejon ulic: Przy Zamczysku i Grodzkiej, gdzie znajdują się fundamenty warowni. Archeolog w oparciu o dotychczasowe badania wskaże, gdzie naprawdę zamek był zlokalizowany.

Szczególną atrakcją będzie przedstawienie rekwizytów zamkowego wyposażenia, a zwłaszcza  pierwsza prezentacja polskiego miecza rycerskiego znalezionego w fosie zamkowej. Jest to miecz z 1409 roku, który był na wyposażeniu wojsk króla Władysława Jagiełły zdobywających zamek bydgoski oraz w bitwie pod Grunwaldem. Przekaz zostanie wzbogacony występem rycerzy w zbrojach i oporządzeniu z grupy rekonstrukcji historycznej Fundacji Zamku Bydgoskiego. 

Wycieczka  odbędzie się w najbliższą sobotę (6 lipca). Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują osobiste zapisy w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4 lub telefoniczne: (52) 322 51 96. Zapisy, podczas których podane zostanie miejsce i godzina zbiórki, przyjmowane są od do piątku (5 lipca) włącznie w godzinach 9.00-15.00.

Źródło: TMMB (oprac. red)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor