Bydgoszcz 9 lip 18:28 | Redaktor
Otwarte kąpielisko powstanie w Parku Centralnym w Bydgoszczy. Miasto ogłosiło przetarg

Wizualizacja kąpieliska fot. UMB

- Ogłosiliśmy przetarg na zaprojektowanie i budowę miejskiego kąpieliska w parku Centralnym. - informuje Oficjalny Serwis Bydgoszczy. W czasie letniej pogody będzie można bezpiecznie się wykąpać i odpocząć w cieniu drzew.

- Budowa otwartego kąpieliska to jedna z najbardziej oczekiwanych bydgoskich inwestycji – mówi Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - W czasie konsultacji społecznych utworzenie takiego miejsca postulowało kilka tysięcy bydgoszczan. Zdobyliśmy na ten cel odpowiednie środki, teraz zlecamy projekt i budowę. Zakładam, że w okresie letnim to miejsce będzie cieszyć się tak dużym zainteresowaniem jak nasza olimpijska  „Astoria”, która bije kolejne rekordy popularności.

Zadanie obejmuje zaprojektowanie i wykonanie zbiornika przepływowego o powierzchni około 3000 m kw. wraz z kanałem doprowadzającym i odprowadzającym wodę z rzeki Brdy z przeznaczeniem na kąpielisko miejskie wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Nad kąpieliskiem planowane są między innymi plaża trawiasta ze strefą rekreacyjną zapleczem socjalno-gospodarczym, elementami użytkowymi kąpieliska takimi jak prysznice, przebieralnie, obiekty dla ratowników, elementy małej architektury, oświetlenie, monitoring, zieleń. Dojazd i dojście zapewni nowy układ komunikacyjny wraz z odwodnieniem. Obiekt ma być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Kąpielisko w otoczeniu bujnej zieleni ma być też idealnym miejscem relaksu dla osób starszych,  czy rodzin z małymi dziećmi.

W pierwszej kolejności w ciągu 12 miesięcy od daty zawarcia umowy opracowana zostanie dokumentacja projektowa oraz wykonawca uzyska niezbędne pozwolenia. Projekt będzie uwzględniał uwagi mieszkańców i społeczników związane z zachowaniem walorów przyrodniczych tego terenu, które wyrazili w konsultacjach społecznych. Będzie jeszcze bardziej zielono. Zakończenie prac budowlanych planowane jest w ciągu około 2,5 roku. Zadanie finansowane będzie w oparciu o środki miasta oraz uzyskane dofinansowanie ze środków centralnych.

Park Centralny zajmuje teren o powierzchni ponad 6 hektarów. Jest położony wzdłuż rzeki Brdy, po jej południowej stronie. Od zachodu graniczy z kompleksem obiektów sportowych, a od wschodu z ul. Wyszyńskiego. W tej lokalizacji znajdują się także dwie hale sportowe: Immobile Łuczniczka i Sisu Arena Bydgoszcz oraz miejskie lodowisko Torbyd. Utworzenie  otwartego kąpieliska w tym miejscu poszerzy ofertę spędzania czasu wolnego przez mieszkańców w okresie letnim.


Rewitalizacja bulwarów. Bartodzieje bliżej Brdy


Kolejny odcinek bulwarów będzie zachęcał do spacerów. Stanie się również ważnym połączeniem dla rowerzystów. Zlecamy zaprojektowanie i przebudowę nabrzeża Brdy od ul. Żabiej do nowych mostów Kazimierza Wielkiego. Wcześniej zleciliśmy rewitalizację odcinka od ul. Krakowskiej do Żabiej.

- Przebudowa bulwarów to zadanie, które bydgoszczanie również uznali za jeden z inwestycyjnych priorytetów – podkreśla Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Wpisuje się w nasz zwrot ku wodzie. Dzięki tej inwestycji Bartodzieje, jedno z największych osiedli, otwieramy na Brdę. Tworzymy nie tylko nowe miejsce rekreacji, ale równocześnie zbudujemy ważną trasę rowerową, równoległą do ruchliwej ulicy Fordońskiej.

Zakres zlecanych prac obejmuje rewitalizację nabrzeża pomiędzy ul. Żabią i mostów Kazimierza Wielkiego. Zależy nam na wykorzystaniu w maksymalnym stopniu istniejącej zieleni oraz zastosowaniu w większym stopniu naturalnych materiałów do umocnienia brzegów. Inwestycja realizowana będzie w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawca w pierwszej kolejności opracuje projekt, zdobędzie niezbędne pozwolenia, a następnie z marszu zacznie roboty budowlane.  Realizacja całego przedsięwzięcia po zawarciu umowy zajmie około 30 miesięcy. W jego zakres wchodzą między innymi:

  • prace agrotechniczne w ramach terenów zielonych,
  • przebudowa umocnienia nabrzeża,
  • budowę nowych asfaltowych ścieżek rowerowych, a także odcinków ścieżek pieszo-rowerowych łączących ul. Żabią z ul. Fordońską i przy mostach Kazimierza Wielkiego,
  • montaż nowoczesnego oświetlenia,
  • wyposażenie bulwaru w elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice informacyjne),
  • oznakowanie nowych ścieżek.

Z początkiem roku miasto zawarło umowę na przebudowę bulwarów na odcinku od ul. Krakowskiej do ul. Żabiej oraz rewitalizację Wyspy św. Barbary. Obecnie trwają zaawansowane prace projektowe. Realizacja robót budowlanych planowana jest na lata 2025-26. Więcej informacji o tej inwestycji znajduje się TUTAJ.

W ubiegłym roku zakończyła się przebudowa bulwarów na odcinku od mostu Bernardyńskiego do ul. Uroczej. Wcześniej miasto realizowało prace m.in. na odcinkach od mostów kolejowych do mostów „Solidarności” oraz na Starym Mieście i Wyspie Młyńskiej. Zadania związane z rewitalizacją brzegów prowadzono również nad Kanałem Bydgoskim oraz w Starym Fordonie.

 

 źródło i zdjęcia: UMB

Baner NIW

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor