Religia 7 lip 09:29 | Redaktor
Serce Jezusa w sercu miasta. Wystawa na moście [BYDGOSZCZ MIASTO SKARBÓW]

fot. własne

Parafia pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy obchodzi 100-lecie powstania. Z tej okazji na moście Staromiejskim im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego postawiono okolicznościową wystawę pt. „Serce Jezusa w sercu miasta”.

Ustawione na moście plakaty okraszone są fotografiami  Marka Chełminiaka. Wystawa ma wielkie walory edukacyjne. W kąciku historycznym czytamy:

W centrum miasta na Placu Piastowskim, dawniej zwanym Placem Elżbietańskim (Elisabethmarkt), w 1913 roku zbudowano kościół pw. Serca Jezusowego (Herz-Jesu Kirsche), dla katolików niemieckich.

1 maja 2024 roku minęło sto lat, od kiedy powstała polska parafia pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Głównym architektem świątyni w stylu neobarokowym był Oskar Hosffeld z Turyngii. Kościół jest jednym z piękniejszych w tym stylu w Bydgoszczy, powstałym na przełomie XIX i XX wieku.

Kilka plakatów poświęconych jest wyjątkowej architekturze budynku. Czytamy m.in. „Portal wejściowy zdobią figury św. Jana i św. Pawła wykonane z piaskowca śląskiego.

Fotograf ujął też na swoich zdjęciach najpiękniejsze detale wnętrza kościoła, które pokazane są w sekwencji „Warto zobaczyć”.

Nie zabrakło również bogato ilustrowanych informacji z najnowszych aktywności parafialnych.

Więcej zdjęć w galerii poniżej.

 A tutaj rozmowa z księdzem Krzysztofem Buchholzem, proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy.

 Baner NIW

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor