Komunikacja 5 lis 13:26 | mk
Trwają prace na moście Uniwersyteckim. Pierwsze węzły wzmocnione [ZDJĘCIA]

fot. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy

Ratusz informuje o postępach robót naprawczych na moście Uniwersyteckim: wzmocniono cztery węzły obiektu, trwa wzmacnianie 12 pozostałych. Prace mają zakończyć się w ciągu trzech miesięcy.

– Sama naprawa, w szczególności operacje na węzłach mocujących wanty, są bardzo skomplikowane i muszą być prowadzone przy częściowo odprężonych linach. Spawanie, które jest konieczne do zamocowania dodatkowych blach w węzłach mocujących, powoduje dodatkowe oddziaływanie na istniejące elementy stalowe, dlatego Wykonawca realizuje prace w specjalnym reżimie technologicznym. Zakończone zostały już prace nad wzmocnieniem czterech węzłów, przy których nie było konieczności odprężania lin – czytamy na stronie urzędu miasta Bydgoszczy.

Trwa luzowanie want (lin) na pozostałych 12 węzłach, co pozwoli następnie przystąpić do wzmacniania. Potem liny zostaną ponownie napięte.

W dalszym etapie wykonawca, firma Kormost, ma zaprojektować i wykonać próbne obciążenia obiektu. Dopiero po wykonaniu prób most zostanie ponownie otwarty dla ruchu.

Zgodnie z umową, Kormost po zakończeniu naprawy zdemontuje tymczasowe podpory i uporządkuje teren. Zarząd dróg powierzył firmie również naprawę systemu monitoringu want: „Wykonawca zoptymalizuje do obecnych standardów system monitoringu obiektu oraz dokona niezbędnych prac w rejonie podpór skrajnych od strony Dworca PKS-u (w zakresie łożyska mostu)” – przekazują drogowcy.

Podkreślają też, że prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem. Naprawa pochłonie 6,3 mln złotych.

Most został zamknięty 29 stycznia, po tym, jak ZDMiKP otrzymał ekspertyzę alarmującą, że obiekt grozi katastrofą budowlaną. Stan mostu, decyzja o jego zamknięciu oraz metody naprawy były następnie przedmiotem polemiki z wykładowcami Politechniki Gdańskiej, którzy na zlecenie Transprojektu Gdańskiego – biura, w którym powstał projekt obiektu – stworzyli koreferat do ekspertyzy prof. Żółtowskiego, a następnie własną ekspertyzę.

 

Więcej czytaj:

Zamknięcie i podpory mostu Uniwersyteckiego niepotrzebne? Tak twierdzą autorzy nowej ekspertyzy

Walka na opinie w sprawie mostu Uniwersyteckiego. Wpłynął komentarz prof. Żółtowskiego

110 dni do końca naprawy mostu Uniwersyteckiego. Prace w toku [WIDEO]

Zdjęcia: Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczymk Autor