Description of Image

Słowa Apokalipsy spełniają się w Izmirze [WYWIAD]

Marta Kocoń | 23 gru 2020 Chodzę po liczącej półtora miliona osób dzielnicy i modlę się, żeby Pan Bóg po prostu przysyłał jej mieszkańców do kościoła. To tutaj główny sposób „zjednywania” ludzi – opowiada ks. kan. Dariusz Białkowski, proboszcz parafii św. Heleny w Izmirze – jednego z największych miast muzułmańskiej Turcji.

Święta, jakich nie znamy

Redaktor | 20 gru 2020 Ten rok bez wątpienia dał nam w kość. Epidemia wywróciła do góry nogami praktycznie wszystkie aspekty naszego życia. Nie oprze się temu nawet świąteczna rutyna. Wielu z nas spędzi ten czas samotnie albo w dużo mniejszym gronie, niż zwykle.

Targ ubity, podniosło się larum [KOMENTARZ]

Redaktor | 19 gru 2020 Kiedy ogłoszono informację o wstępnej umowie w sprawie kupna przez Orlen spółki Polska Press od niemieckiego właściciela, stało się to, czego wszyscy oczekiwali, a mianowicie podniesiono alarm.

Niekończąca się opowieść o Londynku [KOMENTARZ]

Krzysztof Drozdowski | 5 gru 2020 Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Miejska Pracownia Urbanistyczna przedstawiła wizualizację zagospodarowania przestrzennego terenów Bocianowo-Artyleryjska, a więc także Londynka. To już kolejne podejście do tego tematu.

Cechy Bydgoszczy.  Jaka jest, co o niej myślimy?

Redaktor | 1 gru 2020 Spróbujmy zrekonstruować tożsamość Bydgoszczy zakorzenioną w świadomości potocznej drugiego dziesięciolecia XXI wieku – pisze Stefan Pastuszewski. W oparciu o opracowania badaczy, prasę i ukierunkowaną sondę społeczną wskazuje charakterystyczne cechy miasta – zarówno te związane z dziedzictwem materialnym, jak i mentalnością. 

Baśniowe hybrydy Edwarda Zegarlińskiego

Jarosław Jakubowski | 29 lis 2020 Pobrzmiewają mi u Zegarlińskiego echa filmów Federico Felliniego i naszego „realisty magicznego” Jana Jakuba Kolskiego. Obaj udanie łączą zwyczajność z niezwykłością, patos z grubym nieraz żartem, wysokie z niskim - pisze Jarosław Jakubowski.

Konserwatyści mają dość cenzury na Facebooku i Twitterze. Teraz masowo przechodzą na Parler.

Łukasz Kulpa | 22 lis 2020 Cenzurowanie niewygodnych treści, kasowanie komentarzy oraz wpisów, które odnoszą się do patriotyzmu, tradycji, czy religii. Tak funkcjonują globalne portale społecznościowe, które opowiadają się po jednej ze stron konfliktu politycznego. Niepisany standard oraz tworzenie regulaminów, które ograniczają wolność słowa w imię ''wolności'' rozumianej przez polityków i media...

11 listopada – święto, którego niestety nie fetowaliśmy [ANALIZA]

Redaktor LuPa | 21 lis 2020 W natłoku ważnych wydarzeń i gąszczu medialnych tematów zastępczych, kompletnie umknęło nam Narodowe Święto Niepodległości. Media mówią o nim głównie przez pryzmat wydarzeń, do których doszło na Marszu Niepodległości. Nie ma w Polsce poważnej debaty o samej idei niepodległości, choć powinien to być dziś temat numer jeden.

W wizerunku Bydgoszczy brakuje konsekwencji

Redaktor | 15 lis 2020 Kreacja architektonicznego wizerunku Bydgoszczy jest nadal niekonsekwentna. Oprócz dbałości o odnowienie fasad starych budynków, mają miejsce inwestycje destrukcyjne – uważa dr Stefan Pastuszewski. I wskazuje zarówno udane, jak i chybione połączenia nowoczesności z przeszłością.

Chęć wyeliminowania naszej społeczności boli [WYWIAD]

Klaudia Peplinska | 8 lis 2020 Najbardziej boję się, aby ludzie jej nie skrzywdzili, bo zespół Downa to zespół miłości, ufności i nie umie obronić się przed fałszem i kłamstwem – mówi Piotr Częstochowski, ojciec 20-letniej Małgosi z zespołem Downa, pomysłodawca projektu „Dziecięce Graffiti”. W rozmowie z Klaudią Peplinską dzieli się m.in. swoją oceną sytuacji w kraju.

Wojna, do której na szczęście nie doszło [KOMENTARZ]

Redaktor LuPa | 5 lis 2020 „To jest wojna” – ogłosiły liderki Strajku Kobiet po wyroku TK. I tak szybko, jak wyszły na ulicę, tak szybko z powodu własnej agresji, antyklerykalności i upolitycznienia protestów tę wojnę przegrały. Polska nie jest gotowa na agresywną lewicową agendę. Na razie...