Galeria Autorska Kaji i Solińskiego jest dziełem sztuki sama w sobie [ROZMOWA]

Marta Kocoń | 16 cze 2019 Otworzyliśmy galerię jako zbuntowani młodzieńcy. Chcieliśmy stworzyć niezależną enklawę, wyspę wolności, gdzie moglibyśmy pokazywać twórców ideowo nam bliskich i to, co sami robimy – mówią Jan Kaja i Jacek Soliński. Założona przez nich Galeria Autorska świętowała w maju 40-lecie istnienia.

Zawsze spotykałam anioły, które mnie chroniły i pomagały [WYWIAD]

Redaktor | 15 cze 2019 Włosi są bardzo entuzjastyczni. To ludzie, którzy znają całe libretto operowe na pamięć. Polska publiczność jest sentymentalna, ma w sobie duszę, tę słowiańską, która kocha sztukę – mówi wybitna sopranistka Dominika Zamara w rozmowie z Piotrem Florkiem i Jackiem Kargólem.

Biskup zdecydował. Ksiądz Kneblewski odejdzie? [KOMENTARZ]

Redaktor | 13 cze 2019 Niezależnie od tego, co postanowi Stolica Apostolska, warto już dziś poświęcić kilka zdań duszpasterzowi, który budził w mieście wściekłość „postępowej” lewicy i wielką sympatię konserwatystów oraz narodowców - pisze w związku z odwołaniem ks. Romana Kneblewskiego z funkcji proboszcza Maksymilian Powęski.

Hiobuś, twój brat [FELIETON JAKUBOWSKIEGO]

Redaktor | 8 cze 2019 Zawsze zazdrościłem ludziom z poczuciem moralnej wyższości. Mają w sobie pewność, że zawsze postępują godziwie, nie krzywdząc innych. Lubią dzielić się tą pewnością ze światem, a świat słucha z rozdziawioną gębą. Nic dziwnego, bo świat pełen jest występku, wyrzutów sumienia, straconych okazji, głęboko skrywanych urazów.

Rada do spraw zabobonu, czyli Bruski jak Podczaszyc [OPINIA]

Redaktor | 3 cze 2019 Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zarządził powołanie w mieście Rady do spraw Równego Traktowania. Ma się ona zająć wszystkimi przejawami dyskryminacji, a w szczególności - jak napisano w zarządzeniu - ze względu na wiek, niepełnosprawność, rasę, narodowość, przynależność etniczną, orientację seksualną, religię, światopogląd, płeć, a także ubóstwo czy wykluczenie...

W naszym okręgu PiS przegrało, ale wygrało [KOMENTARZ]

Jarosław Kopeć | 28 maj 2019 Polska wcale nie pękła na pół. Prawo i Sprawiedliwość zahamowało pauperyzację postępującą za czasów rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego i teraz zbiera tego obfite owoce.

Od osób z autyzmem nauczyłam się wrażliwości [ROZMOWA]

Redaktor | 27 maj 2019 Gdy zaczynałam pracę i poznawałam dzieci z autyzmem, byłam pełna stereotypów. Myślałam, że te dzieci nie uśmiechają się, nie przytulają, a okazało się coś wręcz przeciwnego - mówi Lilianna Dalecka, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 29, przy którym działa Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem. O specyfice pracy terapeutycznej przy okazji...

Nowy okręt flagowy Enea Astoria [PIOTR KRÓL]

Redaktor | 22 maj 2019 Po niedzielnym meczu, gdy awans był już nasz, idąc na parkiet, zaproszony przez zarząd klubu, pomyślałem o pierwszej konferencji prasowej, na której ogłaszaliśmy Eneę jako sponsora tytularnego dla Astorii.

Piłkarze wyklęci wracają do elity [FELIETON]

Redaktor | 19 maj 2019 Wybaczcie felietoniście ten egzaltowany tytuł. Jestem już w takim wieku, że dane mi było być świadkiem wielu wzlotów i upadków bydgoskiej piłki i Zawiszy. Cieszy mnie zatem bardzo, że niebiesko-czarni, dzięki zaangażowaniu sympatyków, działaczy, przedsiębiorców i wielu ludzi dobrej woli awansują za chwilę do IV ligi – elity w skali wojewódzkiej.

Umrzeć ze smutku [FELIETON JAKUBOWSKIEGO]

Redaktor | 18 maj 2019 Jak czytać najnowszą powieść Michela Houellebecq’a „Serotonina”? Jako literaturę nurtu chłopskiego na przykład, bo sporą część powieści zajmuje historia buntu hodowców krów rasy normandzkiej, wykańczanych przez unijne kwoty mleczne.

Czas odwalić kolejne pokrywy od szamba [MACIEJ ECKARDT]

Redaktor | 15 maj 2019 Czekam, aż dyskusja o pedofilach wyrwie się spod kontroli. Kiedy zainteresowanie tematem, przełamywanie tabu i odwaga w mówieniu sprawią, że obok zboczonych księży, dowiemy się więcej o zboczonych reżyserach, aktorach, piosenkarzach, dziennikarzach, pisarzach, wszelkiej maści twórcach, adwokatach, ministrach, prezesach, posłach...

Bruski żali się na ceny prądu. Europa, Europa, panie prezydencie [KOMENTARZ]

Redaktor | 8 maj 2019 Prezydent Rafał Bruski żali się na Facebooku, że Bydgoszcz zapłaci więcej za energię elektryczną. W grę wchodzi wydatek większy o siedem milionów w 2019 roku i 11 milionów w 2020. Zapomniał dodać, że samorządy dostały na 2019 więcej pieniędzy z podatku PIT i to o 43 miliony złotych w przypadku Bydgoszczy.

Rozum stracić, rubelka nie zarobić [FELIETON]

Redaktor | 6 maj 2019 Przyznam, że głośne wystąpienie Leszka Jażdżewskiego na Uniwersytecie Warszawskim, redaktora naczelnego „Liberté!”, które stało się swoistym supportem do wystąpienia Donalda Tuska, nie zrobiło na mnie szczególnego wrażenia. Znam argumenty ateistów, więc to, co mówił Jażdżewski, stanowiło dla mnie nihil novi sub sole. Także forma wystąpienia, szczekliwa i napastliwa,...