Description of Image

Skarb bydgoski. „Podobnego do niego w Polsce nie ma” [WYWIAD]

Marta Kocoń | 28 maj 2022 – Szacujemy, że za te pieniądze, za gotówkę, która była tutaj zgromadzona, można było kupić wyposażoną kamienicę przy rynku bydgoskim. To były tego rzędu oszczędności – mówi dr Krzysztof Jarzęcki, kurator wystawy „Skarb bydgoski”. Znalezisko w nowej aranżacji od 14 maja można oglądać w Europejskim Centrum Pieniądza (ul. Mennica 4) na Wyspie Młyńskiej.

Wierszami w Putina [FELIETON]

Redaktor | 18 kwi 2022 Poeta pisze przede wszystkim po to, żeby się podobać. Jeśli przy okazji uda mu się dotknąć czegoś istotnego, może odtrąbić sukces. (...) Podobny proces poezjotwórczy uruchomiła zbrojna agresja rosji na Ukrainę - pisze Jarosław Jakubowski.

Plac Nowości [FELIETON]

Redaktor | 26 lut 2022 Plac Wolności, decyzją Rady Miasta, zmieni się nie do poznania! - pisze w swoim felietonie Paweł Bokiej.

Unia to unia i niech tak zostanie [ROZMOWA]

Krzysztof Drozdowski | 22 gru 2021 – Nie wyobrażam sobie Parlamentu Europejskiego, który byłby nadparlamentem, ważniejszym od 27 parlamentów państw członkowskich. Unia Europejska to unia państw, a nie samodzielny organizm – podkreśla w rozmowie z „Tygodnikiem” europoseł Kosma Złotowski, kandydat Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w wyborach na szefa Parlamentu Europejskiego. 

Król Olaf i inne słowa roku [FELIETON]

Jarosław Jakubowski | 10 gru 2021 Młodzieżowym słowem roku został „śpiulkolot”. Żadna ze znanych mi osób należących do grupy „młodzież” nie znała tego słowa i nigdy go nie użyła. Istnieje przypuszczenie, że młodzieżowe słowo roku wybierają dziadersi, czyli osobnicy od około trzydziestki. Wygląda więc na to, że śpiulkolot to dziaderskie słowo roku.

Czy czeka nas nowy renesans? O kongresie na temat edukacji [RELACJA, ANALIZA]

Michał Jędryka | 28 lis 2021 Kiedyś w „Tygodniku Bydgoskim” opublikowaliśmy tekst Arkadiusza Robaczewskiego pod tytułem „Kształcimy rzesze niewolników”. Autor dowodził w nim, że ustawiając jako główny cel całego systemu kształcenia przygotowanie młodzieży do aktywności zawodowej, kształcimy trybiki w wielkiej maszynie produkcyjnej, a nie społeczeństwo ludzi wolnych.

Po kontuzji można się podnieść i dalej robić swoje [ROZMOWA]

Marta Kocoń | 27 lis 2021 – Zrobię, co w mojej mocy, pokażę najlepszy show, jaki tylko mogę – zapowiada Jordan Ogorzelski, właściciel „Calisthenics Academy”. Bydgoszczanin dostał się do finału programu „Mam talent” – jego występ na żywo będzie można zobaczyć już w najbliższą sobotę (27 listopada). O wygranej zdecydują widzowie.

Bogaci jak nigdy, marudni jak zwykle [FELIETON]

Redaktor | 26 lis 2021 Dyskusje o budżecie Bydgoszczy od lat zamieniają się w polityczną młóckę. Ratusz przekonuje, że „brzydki rząd PiS” zabiera pieniądze, które należą się miastu, a to hamuje rozwój naszej „europejskiej” metropolii.

Jak pokrzywdzony zostaje oskarżonym. Absurdy obrony koniecznej w Polsce [KOMENTARZ]

Piotr Florek | 26 lis 2021 Kilka tygodni temu sąd pierwszej instancji skazał mężczyznę na cztery lata pozbawienia wolności. Szczyt łaskawości, bowiem prokuratura domagała się 15 lat bezwzględnej izolacji. No tak, przecież kiedy napastnik włamuje się do naszego mieszkania, a my bronimy żony, używamy noża (nikt nie zginął, ale jednak użyty był nóż) to należy nas na lata izolować od społeczeństwa....

Jarmarczna Bydgoszcz [FELIETON]

kd | 25 lis 2021 Muszę przyznać, że tegoroczna edycja jarmarku pobiła poprzednie o jakieś dwie długości. (...) Jeszcze niedawno jarmark w takim wydaniu był jedynie mrzonką, a bydgoszczanie zazdrośnie spoglądali na inne miasta. Pamiętam początki. Kilka nędznych budek na Rybim Rynku. Pies z kulawą nogą tam nie zaglądał - pisze w swoim felietonie Krzysztof Drozdowski.

Z cyklu: Ślepym trafem Otwórz oczy i zobacz

Grzegorz Dudziński | 13 lis 2021 Dziś mamy Międzynarodowy Dzień Niewidomych. To doskonała okazja do łamania barier pomiędzy światem osób niewidomych i światem osób widzących. Mało to polityczne sformułowanie – dwa światy. Tak, niestety, jest i trudno tu zaklinać rzeczywistość. Chciałbym, aby było inaczej. Aby widzący i niewidomi tworzyli jeden wspólny świat. Jednak aby się tak stało, potrzeba wzajemnego...
-->